Rusko je postupne izolované celým svetom
Ako vyzerá ekonomika Ruska po viac ako týždni od začatia konfliktu? A čo svet a my? Na to čo sa udialo v ekonomickej sfére sa pozrieme v tomto videu.
Grafické prvky sú umiestnené vo videu
Prakticky od začiatku konfliktu sa ukazuje, že boje sa nevedú len na zemi a vo vzduchu, ale aj na finančných trhoch. Západ prakticky hneď od prvého dňa začal hovoriť o sankciách a deň za tým už prvé sankcie boli na stole. Vytiahli sa sankcie voči konkrétnym bankám, ľuďom, odpojenie od SWIFTU ale aj zmrazenie devízových rezerv.
Vývoj na finančných trhoch, a teda hlavne v Rusku len ilustruje ako veľmi sú trhy poprepájané a ako dokážu odzrkadľovať už len hovorenie o ekonomických sankciách. Začiatkom týždňa začali platiť sankcie voči vybraným bankám zo strany USA a pár osobám . A širšie sankcie zo strany Spojeného kráľovstva, ktoré zmrazili aktíva ruských bánk v krajine a rovnako zakázali štátnym ruským firmám si požičiavať v UK. Podobne reagovala Európska únia, ktorá bankový sektor odrezala od európskych finančných trhov.
Rubel smeruje nadol
Hneď v pondelok sa kurz Rubla prepadol o 30% a Moskovská burza sa celý týždeň neotvorila čo je od roku 1917 najviac dní v rade čo sa neotvorila. Dolár dostanete dnes za 124 Rublov zatiaľ čo minulý týždeň sa obchodoval za približne 70 až 80 rublov. A tu treba pripomenúť, že to ani nie je jeho klasická trhová cena, keďže väčšina rubla sa obchoduje na moskovskej burze, ale tá je stále zatvorená.
Zaujímavosťou moskovskej burzy je, že má pomerne veľa drobných investorov kvôli reforme z roku 2015. V roku 2021 tam bolo približne 17 miliónov účtov z čoho prirodzene drvivá väčšina boli individuálne účty. Ešte v roku 2020, keď ich bolo 8 miliónov držali títo investori 10% kapitalizácie burzy, čo je 70 miliárd dolárov. V roku 2021 to bude pravdepodobne viac. A práve týchto 17 miliónov rusov o svoje investície po otvorení burzy príde.
Centrálna banka môže použiť tri nástroje na posilnenie kurzu rubla a dve z nich hneď v pondelok aj použila. Zvýšila úrokovú sadzbu z 9,5 na 20% a analytici hovoria, že ju bude ďalej dvíhať. Zvyšovanie úrokov by sa zatiaľ nemalo dotknúť obyvateľov priamo, keďže podľa CB má väčšina fixovaný úrok. Avšak dotkne sa ich určite nepriamo, keďže firmám sa poriadne predraží financovanie.
Rovnako sa od pondelka snaží o jeho nakupovanie zo zahraničných devízových rezerv, teda z tých čo jej ostali, keďže väčšinu má v zahraničí a tie sú zmrazené. A nakoniec v strede týždňa pristúpila aj ku kapitálovým kontrolám, čo je tretím nástrojom ako udržať stabilnú menu. Rusi, ktorí majú príjem zo zahraničia musia 80% zmeniť na Rubel. A tí čo by si chceli kúpiť zahraničnú menu, tak zaplatia 12% daň za takúto transakciu. A tí čo by chceli nebodaj utiecť s peniazmi, nemôžu mať so sebou viac ako 10-tisíc dolárov.
Napriek tomu to veľmi nepomáha a keď si pozriete Twitter alebo ruských youtuberov, tak budete vidieť rady pred bankomatmi a bankárov, ktorí im vysvetľujú, že je zatvorené. Nájdete aj fotky zo zmenární, kde sa dolár predáva aj za 200 až 300 rublov.
Mimochodom youtuberi aj keby niečo dostali z reklamy, čo nedostanú pretože Google stopol všetky reklamy v Rusku, tak to musia zameniť za rubel. Nehovoriac o tom, že im už začali v Rusku rásť ceny a veľmi pravdepodobne bude inflácia v najbližších týždňoch bez problémov dvojciferná.
Technicky v defaulte
Okrem toho Rusko malo tento týždeň splatiť kupón zo svojho dlhu zahraničiu, ale keďže je odrezané a nechce platiť západu, tak sa už technicky kvôli nezaplateniu ocitlo v defaulte. Na to hneď reagovali aj najväčšie ratingové agentúry, ktoré znížili rating Ruska do neinvestičného pásma. V preklade to znamená, že investorom neodporúčajú investovať do štátnych cenných papierov, pretože hrozi, že im ich nikto nesplatí.
Celá krajina sa dostáva do obrovských problémov. Ruské firmy sa behom týždňa stali bezcenné, keď sa pozriete na akcie Gazpromu alebo Sberbank, ktoré sa obchodujú v zahraničí, tak odpísali viac ako 90% svojej hodnoty. Ešte pred dvoma týždňami to boli zdravé firmy, ktoré fungovali a ich biznis rástol. Napríklad Sberbank behom týždňa ukončil svoju činnosť v Európe. Pád zvyšných ruských spoločností uvidíme, keď sa otvorí moskovská burza. Tá sa údajne do stredy 9. marca vôbec neotvorí.
Rusi sa prakticky vracajú naspäť o desiatky rokov. Každý deň sa pridá nejaká spoločnosť, ktorá oznámi zatvorenie svojho pôsobenia v Rusku. Už tak spravili spoločnosti ako Oracle, Ikea, Airbnb, Apple, Microsoft, Dell, Volkswagen, Mercedes, Boeing a Airbus, ale aj ďalšie firmy. Všetky tieto spoločnosti oznámili zákaz predaja svojich produktov alebo služieb na území Ruska a niektoré ako napríklad Volkswagen oznámili zatvorenie svojich fabrík a stiahnutie z ruského trhu. Všetko toto bude mať dopad na bežných Rusov a samozrejme ekonomiku, ktorá sa vráti o desiatky rokov v čase nazad.
Zaujímavosťou je, že atómový kufrík v podobe Swiftu síce vytiahnutý bol, avšak nebol použitý. Podľa posledných informácií by mala organizácia SWIFT vypnúť sedem ruských najväčších bánk zo systému 12. marca. Tieto banky majú mimochodom v Rusku podiel viac ako 50%. Odpojenie od Swiftu takticky obchádza banky ako Sberbank a Gazprombank, a to kvôli rope a plynu, keďže platby od západu tečú cez tieto banky.
Kľúčová bude ropa a plyn
A práve trh s ropou bol tento týždeň zaujímavý. Cena aj ropy aj plynu prirodzene rástla a pravdepodobne bude ešte naďalej, keďže panuje na trhoch neistota ohľadne odpojenia Európy od ruskej ropy a plynu. Napriek tomu, že doteraz sa o ničom nerozhodlo, tak Rusi začali mať cez týždeň problém predať svoju ropu. Jej cena sa pohybuje približne 20 dolárov pod trhovou cenou a napriek tomu skoro 70% dodávok nedokážu na trhu predať. Dôvodom je na jednej strane obava z možných sankcií a na druhej strane obava z pošramotenia mena samotných kupujúcich spoločností.
Práve ropa a plyn je kľúčovým bodom o ktorom sa diskutuje, Európa je približne zo 40% závislá na Rusom plyne a z 27% na rope. Na strane druhej netreba zabúdať, že aj Rusko je závislé od nás, keďže 36% príjmov ruského štátneho rozpočtu tvoria príjmy za predaj ropy a plynu. Z Ruskej produkcie smeruje do Európy približne 50% ropy a približne 70% plynu. Keby sa Európa úplne odstrihla od ruského plynu a ropy, tak by to pre Rusko mohol byť výpadok ročne aj okolo 100 miliárd eur.
Samozrejme sa ozývajú hlasy či Rusko nebude vyvážať ropu a plyn do Číny, teoreticky môže, ale zmena nie je natoľko rýchla. Treba si uvedomiť, že aj transport ropy je náročné realizovať a pri plyne je to ešte komplikovanejšie, keďže musíte mať infraštruktúru na skvapalnenie a prenos takéhoto plynu do inej krajiny. Z toho dôvodu sa plyn transportuje do Európy potrubiami. A tu asi nemusíme hovoriť o tom, že potrubia nie je možné vystavať za pár týždňov. To iste si môže hovoriť Európa a to hlavne pri plyne, pričom platí, že čím východnejšia krajina, tak tým je viac závislá od zemného plynu. Napriek tomu Európa už hľadá iné zdroje ropy aj plynu a najbližšie dni ukážu ako sa bude situácia vyvíjať. Samozrejme zdražovaniu sa aj tak nevyhneme.
Pri argumente Čínou netreba zabúdať na to, že by sa Rusko stalo de facto ekonomicky závislé na tom čo mu povie Čína, a to už ako výhodná pozícia neznie.
Putin síce chcel rozbiť Európu, ale minimálne v prípade ekonomických sankcií ju spojil. V konečnom dôsledku behom jedného týždňa spravil z bežných ľudí v Rusku chudobu. A zatiaľ to vyzerá tak, že kvôli odpojeniu od sveta spraví z ruskej ekonomiky ďalšiu Severnú Kóreu.