#2 Newsletter

Prinášam vám druhý newsletter, ktorý mapuje ekonomické udalosti doma a vo svete za 6. týždeň tohto roka.

Udalosti doma

Kooperativa investuje do nájomného bývania

Kooperativa má v pláne postaviť 1500 nájomných bytov. Prvý projekt so 60 bytmi dokončila v Košiciach. V súčasnosti sa hovorí o projekte pri Zlatých pieskoch v Bratislave, ktorý sa stále rieši. Podobné plány má Kooperativa ešte v Košiciach, Nitre, Trnave (tu už sa finalizuje) alebo v Žiline. Do veľkej miery záleží aj od toho, ako budú spolupracovať samosprávy.

Prečo je to dôležité?

  • Slováci stále bývajú radi vo vlastnom. Na Slovensku býva vo vlastnom viac ako 90% ľudí, pričom tento podiel je jeden z najvyšších v EÚ. Pomáhajú tomu aj nízke úrokové sadzby hypoték, ktoré sa pohybujú niekde okolo 1% a rovnako sú jedny z najnižších v EÚ.
  • Naopak NBS čím ďalej tým viac reguluje poskytovanie hypoték a snaží sa zamedziť tomu, aby ktokoľvek sa dostal k hypotéke a snaží sa o to, aby ľudia mali rezervu.
  • Vytvára tak skupinu ľudí (napr. absolventov), ktorí na hypotéku vo väčších mestách nedosiahnu a zároveň kvôli nerozvinutému trhu s nájomnými bytmi majú problém bývať v podnájme.
  • Iniciatívu od Kooperativy treba vnímať pozitívne a dúfať, že podobnou cestou pôjdu aj iní investori.

Bratislavská burza má nového šéfa

Bratislavská burza má nového šéfa a je ním Lukáš Bonko (rozhovor). Burza je medzi veľkými firmami a investormi často vnímaná s humorom, keďže jej stav (v zmysle realizovaných obchodov) sa stále zhoršuje. Kým v roku 2008 sa na nej zobchodovalo viac ako 27 miliárd eur, tak vlani to bolo len necelých 200 miliónov eur.

Prečo?

  • Dlhodobo je najvychýrenejšou burzou v strednej Európe burza vo Varšave alebo konzervatívnejšia burza v Prahe.
  • Burza prepája emitentov(firmy), ktorí chcú financovať svoj biznis s investormi, ktorí majú voľné peňažné prostriedky na investovanie. Štandardne sa medzi nimi nachádzajú ešte banky alebo brokeri, ktorí investovanie sprostredkujú (schéma tu).
  • Varšavská burza ťaží z toho, že po páde železnej opony dokázala privatizovať a predávať podiely štátnych firiem aj bežným ľudom, čo jej popularitu zväčšilo. Zároveň tam bola vytvorená priaznivejšia regulácia a radili im ľudia so skúsenosťami z búrz v Londýne či New Yorku. Okrem toho je Poľsko väčšia ekonomika, čo priamo úmerne zvyšuje počet firiem, ktoré môžu vstúpiť na burzu a emitovať cenné papiere.
  • Nevýhodou Slovenska je, že je menšou ekonomikou a zároveň bežní ľudia majú zlé skúsenosti s kapitálovým trhom kvôli kupónovej privatizácii. Tento fakt je vidieť aj na štatistikách, keďže väčšina bežných ľudí má peniaze na bežných účtoch či v konzervatívnych fondoch, ktoré nedokážu poraziť ani infláciu.
  • Špecifikom v Poľsku je aj to, že spoločnosti, ktoré spravujú dôchodkové fondy musia časť peňazí investovať doma na burze.

Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu

  • Nay by mal kúpiť v Česku 21 predajní K+B Elektro od nemeckej spoločnosti Kappenberger + Braun. Jeho česká sieť Electro World tak narastie na 40 predajní. Na Slovensku je Nay so svojimi 38 predajňami trhovým lídrom.
  • Bolt plánuje naďalej rozširovanie biznisu. Časom by sa mal orientovať okrem prenášania ľudí a jedla a prenájmu kolobežiek aj na prenájom vozidiel. Mimochodom v prvej vlne bolo Slovensko jedinou krajinou, kde sa úplne zakázali taxislužby. Boltu tak padol biznis na nulu.
  • Počet registrovaných áut na Slovensku v minulom roku opäť narástol, a to aj napriek pandémii. Pravdepodobne ani v budúcnosti sa tento trend nezmení, keďže zaostávame za priemerom EÚ. Na Slovensku máme 439 áut na 1000 obyvateľov, v EÚ je to 569. Ako nevýhodná je z investičného hľadiska kúpa auta opisuje napr. Finax tu.
  • V tomto roku by mala rásť slovenská ekonomika o 4% a európska o 3,7%, tvrdí Eurokomisia. V oboch prípadoch prognózy aktualizovala a zhoršila. Ministerstvo financií pritom očakáva rast slovenskej ekonomiky o 4,3%. Otázne je aj čerpanie peňazí z plánu obnovy, ktoré skrz vládne investície HDP zvýšia. Okrem toho treba brať predpovede s rezervou, v súčasnej situácii je to predpovedanie z kávovej usadeniny.
  • Pripájam aj príbeh ponožkárov (majú aj iné odevy) z Dedolesu. Plánujú naďalej expandovať.
  • Lidl bude predávať respirátory bez zisku. Cena by bez DPH mala byť garantovaná na 0,49 € za kus. 
  • Od apríla bude fungovať nová dávka, a to tehotenské. Po splnení podmienok ju bude budúca matka dostávať od 13. týždňa pred pôrodom a až do dňa pôrodu. Výška by mala byť niekde okolo 200-300 eur mesačne. Je pravdou, že dávka nie je úplne najlepším nápadom, viac v statuse od INESS.
  • Čím ďalej tým viac je populárna aplikácia Clubhouse, ktorá funguje na pozvánku a pre jabĺčkarov. Appka vznikla ešte v apríli a vyzbierala 12 miliónov dolárov na fungovanie a neskôr ďalších 100 miliónov, avšak záujem investorov bol v hodnote jednej miliardy dolárov. Uvidíme, či aplikácia bude atraktívna aj po pandémii.
  • Platby kartou od začiatku epidémie vyhrávajú nad hotovosťou. Platba mobilom/hodinkami je rovnako stále populárnejšia. Viac tu.

Udalosti vo svete

Elon Musk opäť hýbe trhom

Elon Musk je známy influencer kryptomenových trhov. V minulosti sa mu už niekoľkokrát podarilo svojimi tweetmi pohnúť cenou Bitcoinu alebo Dogecoinu. O Bitcoine debatovať nemusíme (mimochodom chystám k nemu dlhé a únavné video), ale Dogecoin je trošku chyba v systéme. Vznikol ako paródia na Bitcoin a jeho tvorcovia ho vždy brali s humorom. Dobrým príkladom je sponzorovanie bobistov z Jamajky na ZOH a auto s potlačou Dogecoinu na Nascar.

Čo sa stalo?

  • Elon Musk svoje poskakovanie okolo Bitcoinu, kedy sa vždy len špekulovalo, či do Bitcoinu investoval alebo nie, povýšil na novú úroveň.
  • Tesla vo svojej výročnej správe oznámila, že počas roka investovala 1,5 miliardy dolárov do Bitcoinu. Okrem toho umožní zákazníkom kupovať automobily za Bitcoiny. Otázne je ako bude platenie vyzerať. Biznisovo najatraktívnejšie je prepočítavať v čase platby dolárovú cenu auta na Bitcoiny, a tak sa vyhnúť volatilite ceny Bitcoinu. Avšak takéto platenie by nebol v zásade ničím novým oproti tisíckam obchodom, ktoré už teraz takto fungujú.
  • V reakcii na to Bitcoin posilnil o viac ako 10% a rovnako si polepšili aj akcie Tesly.
  • Málokto si to uvedomuje, ale Elon Musk s jeho Teslou majú silný vplyv na finančný trh a môžu, tak vyslať signál aj ostatným inštitucionálnym investorom, že Bitcoin treba brať vážne.
  • Mimochodom Tesla je svojou trhovou kapitalizáciou (počet akcií vynásobený ich hodnotou) silnejšia než ostatné silné automobilky dokopy.

Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu

  • Ceny pohonných hmôt pôjdu hore. Prvýkrát od začiatku pandémie Ropa Brent vzrástla nad cenu 60 dolárov za barel. Dôvodom je svetlo na konci tunela v podobe vakcinácie, ale rovnako aj dohody na úrovni OPEC-u.
  • Mánia okolo akcií GameStop je pravdepodobne na konci. V súčasnosti sa akcie obchodujú pod 50 dolárov za kus.
  • V USA priniesla kríza spojená s koronavírusom len väčšiu nerovnosť. Podľa výskumu FED-u z New Yorku sa ku koncu roka nízkopríjmové skupiny obyvateľstva opäť (do 30-tisíc dolárov ročne) dostávali naspäť k práci avšak teraz sa tento vývoj zastavil. Naopak skupiny s vyššími príjmami ani na začiatku pandémie a ani teraz neprichádzajú v takej miere o pracovné miesta či príjmy. V konečnom dôsledku sa tak rozdiel medzi nimi opäť roztvára (employment gap). Dôvodom je, že nízkopríjmové skupiny robia práve v najviac zasiahnutých odvetviach.
  • Index Nasdaq, ktorý zastrešuje všetky spoločnosti, ktoré sa na technologickej burze Nasdaq obchodujú, prerazil hranicu 14-tisíc bodov. Nasdaq zahŕňa akcie spoločností ako Tesla, Apple, Amazon či Microsoft a od začiatku roka vzrástol o viac ako 8%. Pravdepodobne je za tým aj uvoľnená monetárna či fiškálna politika v USA. Spotrebitelia čím ďalej tým viac investujú na kapitálových trhoch.
  • Naďalej sa diskutuje o americkom „pláne obnovy.“ V pláne sú opatrenia v hodnote 1,9 bilióna dolárov. Medzi nimi napríklad aj federálna minimálna mzda.
  • Kvôli tak veľkému balíku sa začína hovoriť aj o možnej inflácii, a teda či hrozí alebo nie. Samozrejme centrálny bankári hovoria, že nie je sa čoho obávať. 
  • Akcie marihuanových spoločností čím ďalej, tým viac rastú. Dôvodom je očakávanie, že Biden legalizuje marihuanu naprieč štátmi USA. Napríklad spoločnosti Tilray vzrástli od začiatku roka akcie o 674%.
  • Ako dôsledok Brexitu už londýnske city stratilo svoj punc. V súčasnosti sa najviac akcií zobchoduje v Amsterdame a nie Londýne.
  • Svoje hovorí aj prepad HDP Spojeného kráľovstva. V minulom roku klesla ekonomika skoro o 10%, čo je najväčší prepad za viac ako 300 rokov. 
Návrat hore