#1 Newsletter

Prinášam vám prvý newsletter, ktorý mapuje ekonomické udalosti doma a vo svete za 5. týždeň tohto roka.

Udalosti doma

Gastrolístky sa zrušili. Konečne.

Parlamentom prešla novela zákona, ktorou sa ruší povinnosť poskytovať gastrolístky v prípade, že zamestnávateľ nevie inou formou zabezpečiť stravovanie. Po novom budú mať zamestnanci na výber či chcú dostávať naďalej farebné papieriky alebo hotovosť či peniaze na účet. Ako bonus sa poplatok od zamestnávateľom smerom k gastrofirmám znížil z troch na dve percentá.

  • Gastrolístky boli dlhodobo tŕňom v oku zamesetnávateľov a aj zamestnancov. V zásade zabezpečovali istý biznis emitentom, pretože tí dokázali vybrať poplatok za emitovanie a rovnako aj za zámenu smerom k reštauráciám. Dlho to bol šikovný oligopol v slovenskej ekonomike.

Opäť dôchodky

Viem, dôchodky nie sú veľmi sexi téma, kým nemáte aspoň 60 rokov, avšak opak je pravdou a je najlepšie im porozumieť hneď ako človek nastúpi na trh práce.

V prípade keď si sporíte v druhom pilieri, tak správcovská spoločnosť by vám mala poslať výpis vášho účtu a prognózu toho, aký by ste mohli mať v budúcnosti doživotný dôchodok. Berie do úvahy tri scenáre a priemeruje vaše povinné či dobrovoľné príspevky aj do budúcnosti a berie do úvahy infláciu či rast miezd.

Čo z toho vyplýva?

  • Podľa prepočtov by sa miera náhrady príjmu mala znižovať, a to bez ohľadu na to či si sporíte aj v druhom pilieri alebo len v štátnom prvom pilieri.
  • Dôvodom poklesu je to, že dlhodobo je takto nastavený dôchodkový systém neudržateľný, a to aj kvôli nepriaznivej demografickej situácii. Z toho dôvodu sa odporúča sporiť si aj iným spôsobom.
  • Viac sa oplatí mať uložené peniaze v akciových či indexových fondoch. Problémom je, že až 70% ľudí má peniaze v druhom pilieri v dlhopisových fondoch, ktoré v posledných rokoch majú problém prekonať infláciu.
  • Stále treba mať na pamäti, že predpovedať udalosti pre dnešných tridsiatnikov je nemožné, keďže dôchodkový systém sa môže ešte veľakrát novelizovať.
  • Keby ste si chceli prečítať o tom ako fungujú akciové fondy odporúčam tento rozhovor.

Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu

  • Za posledný kvartál minulého roka rástli ceny nehnuteľností na Slovensku najrýchlejšie. Medziročný rast bol najsilnejší za posledných 12 rokov. Za celý rok 2020 zdraželo bývanie o 12%.
  • O rok o tomto čase budú klienti SLSP, Tatra banky a VÚB platiť okamžitými platbami. Z vyjadrení NBS vyplýva, že o rok by sa mohla spustiť možnosť okamžitých platieb. Prostriedky by sa mali druhej strane pripísať v priebehu sekúnd a služba by mala fungovať 24h denne.
  • Zľavové kartičky, resp. zľavové appky už bude mať aj Kaufland. Po Tescu a Bille už budete žmúriť aj v Kauflande, keďže okrem vernostných bodov bude predajca označovať niektoré cenovky špeciálne, a to so zľavou pre verných.
  • Opäť sa začalo hovoriť o zmene v súvislosti s EČV. Keby zákon prešiel parlamentom, tak od roku 2022 by sa značky neviazali na vlastníka vozidla, ale na vozidlo. Štát by tak ušetril nemalé peniaze.
  • Štát zvyšuje pomoc podnikateľom, ktorí boli zasiahnutí krízou.
  • Dôvera podnikateľov je najnižšie od prvej vlny pandémie, čo je dôsledkom protipandemických opatrení. Najviac sa dôvera znížila v službách.
  • Pokles návštevnosti v novembri pokračoval. V roku 2020 je to tretí najslabší mesiac pre cestovný ruch.  Medziročný prepad návštevnosti je viac ako 80%

Udalosti vo svete

Kauza GameStop a Robinhood pokračuje

Koncom januára prvý krát väčšia masa drobných investorov vypálila rybník hedžovým fondom. Akcie polokrachujúcej firmy, ktoré sa obchodovali na úrovni piatich dolárov za kus vzrástli za pár dní na neuveriteľných 300 dolárov. Hedžové fondy zaznamenali straty v miliardách dolárov, pretože sa vystatovali tým, že tieto firmy shortujú. To znamená, že predpokladajú ich pokles na ktorom zarábajú.

Akcie predajcu počítačových hier a elektroniky GameStop neboli jediné. Výraznejšie rástli aj akcie Blackberry alebo sieti kín AMC.

Kto sú drobní investori a ako funguje shortovanie?

  • Drobní investori sú medzi nami a nikto nevie, kto presne to je. Vie sa len jedno, že sa stretávajú na Reddite v skupine WallstreetBets a tu si dohadujú svoje investície. Rovnako je známe, že investujú prostredníctvom platformy RobinHood, čo je vlastne mobilná appka, ktorá vám umožňuje investovať do akcií rôznych firiem.
  • Investori to pravdepodobne robili pre zábavu a adrenalín, avšak existuje aj teória, že to je z pomsty. Možno niektorí chceli ukázať veľkým investorom, že nie len oni dokážu šéfovať trhu.
  • Hedžové fondy zvyknú polomŕtve firmy, kde je len nízka pravdepodobnosť na opätovný rast, shortovať. Fondy si požičajú akcie firmy od brokerov napríklad za 8 dolárov a plus zaplatia poplatok brokerovi. Následne tieto akcie hneď predajú. V prípade, že cena klesne na 5 dolárov, tak akcie opäť kúpia a vrátia. V konečnom dôsledku im zostane zisk 3 doláre na akciu mínus poplatok.

Zatiaľ nie je jasné, čo sa bude diať ďalej. Robinhood dočasne pozastavil obchodovanie, pretože musel zohnať miliardu dolárov ako zábezpeku pre tretiu stranu, keďže platforme obchody tiež niekto sprostredkuje. V preklade to znamená, že záujem o investovanie cez Robinhood je naďalej enormný.

Otázne bude ako sa k tomu postaví vláda a SEC, čo je Komisia pre burzy a cenné papiere, ktorá by týmto manipuláciám mala zabrániť.

Clá sú z princípu zlo

Po nástupe nového prezidenta v USA sa začalo hovoriť o tom, že by sa mohli upraviť čínsko-americké vzťahy, a to najmä čo sa týka obchodnej dohody.

O čo presne ide?

  • Ešte niekedy v roku 2018 sa začala obchodná vojna medzi USA a Čínou. Na začiatku sporu Trump zaviedol clá na čínsky dovoz, a to na priemyselné tovary/komodity či stroje. Na to Čína reagovala odvetou, a to opäť zavedením ciel na niektoré tovary. Vojna pokračovala aj v roku 2019, keď sa zoznam tovarov na ktoré boli uvalené clá (v rozmedzí 5-25%) z jednej či druhej strany rozširoval.
  • Paradoxom celého sporu je, že cieľom zo strany USA bolo dosiahnuť obchodnú dohodu s Čínou a okrem toho ju potrestať za dumpingové ceny, aby napríklad oceľ nepredávala pod výrobné náklady. To sa na konci volebného obdobia Trumpovi podarilo (v roku 2020) a Čína sľúbila vykupovanie poľnohospodárskych tovarov či tovarov z iných sektorov na ďalšie dva roky.

Výsledok?

  • Výsledkom v roku 2020 je, že Čína nevykúpila toľko tovarov koľko sľúbila a v konečnom dôsledku štúdie potvrdili, že jediný kto trpel v dvojročnom obchodnom spore medzi oboma krajinami boli podnikatelia a bežní ľudia.
  • USA kvôli obchodnej vojne prišli o 245-tisíc pracovných miest a ako bonus sa zvýšili ceny pre firmy alebo bežných ľudí. Okrem toho sa obe krajiny oberali o hospodársky rast.
  • Aj keď Trump bol do veľkej miery kontroverzným prezidentom, tak mal aj dobré kroky v rámci spravovania ekonomiky, avšak tento medzi ne nepatril.

Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu

  • Jeff Bezos v 3. kvartáli odíde z vedenia Amazonu a stiahne sa viac do pozadia spoločnosti. Za 27 rokov Jeff z neho vybudoval spoločnosť v hodnote 1,7 bilióna dolárov.
  • Talianska ekonomika sa v minulom roku prepadla o 9% a mimochodom je to jedna z najzadĺženejších ekonomík v Európe. A okrem iného je známa tým, že sa tam často mení vláda. V súčasnosti dostal poverenie na zostavenie vlády Mario Draghi, bývalý guvernér ECB.
  • V spojených štátoch v januári klesla nezamestnanosť z decembrových 6,7% na 6,3%. Treba si uvedomiť, že pracovný trh v USA je flexibilnejší, pretože v rámci neho neexistujú výpovedné lehoty či iné obmedzenia pri prepúšťaní. Paradoxom je, že za posledných 50 rokov (v období pred pandémiou) sa len v jednom týždni stalo, že by viac ako milión Američanov požiadalo o dávku v nezamestnanosti. Od začiatku pandémie sa to deje každý týždeň. V súčasnosti už 46.týždeň v rade.
  • Kým v roku 2018 bol podiel nakupovania potravín cez internet na celkových tržbách 2,7%, tak v roku 2020 bol tento podiel už viac ako 12%.
  • Index PMI (index nákupných manažérov, ktorý hovorí o náladách v priemysle či službách) ostáva v Eurozóne pod hodnotou 50, čo naznačuje pokles a zlú náladu v priemysle či službách. V USA je to presne naopak, nálada je pozitívna a sektory sa spamätávajú a hodnota indexu je viac ako 58 bodov.
Návrat hore