Prinášam vám tretí newsletter, ktorý mapuje ekonomické udalosti doma a vo svete za 7. týždeň tohto roka.
Udalosti doma
Kartou zaplatíme už aj za noviny či cigarety
Česká firma Global Payments začala ponúkať slovenským a českým obchodníkom svoj „platobný terminál.“ Prakticky ide o aplikáciu v mobile. Mobil musí mať NFC čip a musí byť online. Zákazník tak len priloží kartu na mobil a zaplatí. Následne obchodník môže mať spárovaný mobil s tlačiarňou, ktorá účtenku vytlačí alebo ju môže poslať SMS-kou či mailom.
Prečo je to dôležité?
- Na Slovensku je stále málo terminálov, a to v priemere 16 na tisíc obyvateľov. Priemer Európskej únie je dvojnásobný.
- Spoločnosť chce byť atraktívna hlavne pre menších predajcov alebo lekárov, taxikárov či remeselníkov ktorým sa terminál a pokladňa neoplatí.
- Dôvodom je to, že za terminál sa platí mesačný prenájom, ktorý sa pohybuje vo výške približne 10 eur a platí sa aj približne jedno percento z transakcie.
- Poplatok pri aplikácii závisí od objemu transakcií a pohybuje sa od 1,59 do 1,99 percenta mesačne.
Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu
- Vláda sa naťahuje o pomoc pre podnikateľov, ktorá by im pokryla fixné náklady. Ministerstvo hospodárstva chce vyplácať peniaze na základe straty z minulých rokov, Ministerstvo financií sa takej schémy obáva, keďže by sa dala ľahko zneužiť. Preplácať fixné náklady má zmysel, keďže doterajšia pomoc pokryla len mzdy a čiastočne nájomné za priestory.
- Firmy a samosprávy budú testovať menej. Dôvodom je časová a finančná náročnosť.
- V Novákoch príde chemička o 700 ľudí. Viac si o jej „zaujímavej“ histórii môžete prečítať tu.
- Nezamestnanosť vzrástla na 7,81%, čo je najviac od letných 7,65%.
- V pondelok sa skončí kontroverzná bločková lotéria, ktorá funguje od roku 2013 ako nástroj proti daňovým podvodom.
- Od minulého piatka sa neplatí DPH za respirátory. Opatrenie by malo platiť ďalších 10 týždňov.
- Záujem o nehnuteľnosti sa nezmenil. Objem predaných hypoték bol v minulom roku vo VÚB banke väčší o 20%. V Tatra banke rovnako výraznejšie zmeny nenastali.
- O trhu s investičnými bytmi, ktoré tvoria asi 10-15% z predaja bytov si môžete prečítať tu.
- Zamestnanosť v decembri 2020 v porovnaní s decembrom 2019 rástla len vo vybraných trhových službách o 1,5 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 1,1 %. Najväčší pokles bol v ubytovaní o 25,6 %, znížila sa aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 11,6 %, stavebníctve o 7,7 %, priemysle o 5,6 %, veľkoobchode o 5,2 %, maloobchode o 3,1 %, doprave a skladovaní o 3 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 1,1 %.
Udalosti vo svete
2020 v dvadsiatich grafoch
Tentoraz to nebude žiadna dlhá správa, ale zdieľam starší, ale zaujímavý článok. Je o 20 najzaujímavejších grafoch, ktoré vypovedajú o ekonomike (a aj iných témach) v spojení s USA.
Najzaujímavejšie:
- Rýchlosť schválenia vakcíny – Výroba vakcíny je dlhá a nákladná. Prvá dávka stojí od 0,5-2 miliárd dolárov. A jej celé pretestovanie a schválenia kľudne aj 10 rokov. Pri covid19 sa to podarilo sa približne rok.
- Bohatí bohatší a chudobní chudobnejší – pandémia zväčšuje v USA príjmovú nerovnosť.
- Najvyššia nezamestnanosť od krízy v 20-30. rokoch – v apríli bola nezamestnanosť v USA cez 14%. V súčasnosti s pohybuje niekde na úrovni 6%.
- Víťazom sú technologické spoločnosti – kým niektoré sektory zasiahla kríza výrazne negatívne, tak spoločnosti ako Amazon alebo Facebook či Google z toho ťažili a užívali si rast akcií na akciových trhoch.
- Víťazi a porazení z hľadiska rastu/poklesu akcií firiem v jednotlivých odvetviach – Na prvých priečkach sú technologické spoločnosti, ecommerce, doručovateľské spoločnosti atď…
Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu
- Civilizovanejšia zoznamka vstúpila na burzu, a to celkom úspešne. Bumble (prezývkou „zoznamka pre feministky“) predala na burze akcie v hodnote 2,15 mld. dolárov. Za platformou stojí len 31-ročná Whitney Wolfe Herd.
- V USA sa vracajú v čase. Z digitálneho marketingu sa prechádza do printovej formy a čím ďalej tým viac spoločností robí reklamu cez „letáky,“ ktoré si obyvatelia nájdu v schránke.
- Z hľadiska výkonu ekonomiky (HDP) zvládli Spojené štáty americké pandémiu lepšie ako Európa (ale nie o veľa). Graf je dostupný tu alebo tu.
- Podľa analytikov z Carbon Tracker by mali krajiny závislé od ropy prísť o nemalú časť príjmov. Štyridsať krajín najviac závislých od ropy môže prísť v najbližších 20 rokoch skoro o 50% príjmov z ropy a plyny. Dôvodom je transformácia ekonomík, ktoré sa budú orientovať viac na „zelenšie“ riešenia.
- Počas malej revolúcie proti hedžovým fondom (GameStop) sa objavili domnienky, že tieto typy fondov sú tu len na to, aby niektoré spoločnosti prostredníctvom shortovania dostali na kolená. Opak je pravdou a tento článok rozoberá prípady, kedy hedžové fondy dokázali odhaliť nie úplne transparentné konanie spoločností, ktorých akcie sa obchodovali za príliš vysoké ceny.
- Facebook zakázal zdieľanie článkov z austrálskych novín. Dôvodom je to, že Austrália prikazuje Googlu a Facebooku platiť vždy, keď sa objaví na ich platformách odkaz na austrálske médiá. Google za túto službu platí a naopak Facebook radšej zakázal zdieľanie.
- Novou riaditeľkou Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sa stala Ngozi Okonjo-Iwealea, ktorá bude prvou ženou a Afričankou, ktorá bude stáť na jej čele.
- Americké aerolínie mali v roku 2020 o 60% menej pasažierov ako v roku 2019.
- V USA je dlhodobo nezamestnaných viac ako 4 milióny ľudí, avšak stále je to menej ako počas Veľkej hospodárske krízy, kedy to bolo o 3 milióny viac.
- Čím ďalej tým viac investori v USA investujú do rizikových spoločností. Dôvodom je pozitívna nálada v spojení s vakcínou a rovnako fiškálny stimul vo výške 1,9 bilióna dolárov o ktorom sa stále rokuje.
- Podiel dlhu na svetovom HDP stúpol v roku 2020 na 356% (medziročný rast o 35 p.b.), avšak nemusí to byť nevyhnutne zlé.
- Americká Komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) v USA „vypočúvala“ vedenie spoločnosti Robinhood a ľudí, ktorí stáli za propagovaním kúpi akcii GameStopu.