Z čoho žije Katar. Aká je jeho ekonomika?

Plyn, ropa a bohatstvo, ale aj otrocké podmienky a korupcia. Ekonomika Kataru

Krajina ktorá je rozlohou menej ako štvrtina Slovenska, no výkonom ekonomiky je trojnásobne väčšia a pritom väčšinu povrchu tvorí len púšť, ktorú obklopuje more. Pred 30 rokmi to bola v zásade nepodstatná a zanedbateľná ekonomika Arabského poloostrova, avšak teraz hostí majstrovstvá sveta vo futbale a pred 6 rokmi v jej hlavnom meste Dauha vyhral Peter Sagan svoj druhý titul majstra sveta. Toto video bude o ekonomike Kataru.

Katar sa nachádza na malom výčnelku Arabského poloostrova a priamo susedí len so Saudskou Arábiou a Bahrajnom, ktorému patrí ostrov Hawar.  Inak obklopuje Katar len perzský záliv. Celú svoju históriu bol dnešný Katar ovládaný rôznymi arabskými kmeňmi či kalifátmi alebo turkami. Súčasný ekonomický boom a úspech Kataru sa začal písať v 20. storočí. Od roku 1916 do 1971, kedy Katar získal nezávislosť bol fakticky britským protektorátom a práve v 30. rokoch prišiel prvý objav z niekoľkých, ktorý katar postupne dostal medzi ekonomicky najvyspelejšie krajiny.

Prvý ropné ložisko Dukhan field bolo objavné práve v roku 1939 z ktorého sa malo ťažiť za pomoci Britov. To sa ale odložilo kvôli druhej svetovej vojne a s exportom ropy sa začalo až o 10 rokov neskôr. Príjmy z ropy sa tak stali hlavným príjmom Kataru a dovtedajšie vysoké príjmy z predaja perál a lovenia rýb začali klesať.  Napriek tomu Dukhan field nie je tak veľké ložisko ako neďaleké najväčšie ložisko sveta Ghawar field v Saudskej Arábii a už vôbec nie je tak veľké ako všetky ostatné ložiská v okolí. Aj keď sa Katar snažil nájsť iné pevninské ložiská ropy, tak žiadne významnejšie sa mu nájsť nepodarilo a tak začal za pomoci západných korporácií hľadať ďalej v priľahlých vodách perzského zálivu.

Dnes je z hľadiska dostupných rezerv vo svete až na 14. mieste a v Katare sa nachádza 25 miliónov barelov ropy, čo je štvrtina toho čo sa nachádza na území neďalekého Kuvajtu alebo desatina rezerv susednej Saudskej Arábie.

Ťažba ropy síce prináša a prinášala Kataru veľa, avšak v skutočnosti to nie je čierne zlato, ktoré Katar ekonomicky vystrelilo. Zlom prišiel v roku 1971 kedy za pomoci západného Shellu objavili gigantické ložisko zemného plynu na sever od samotného Kataru. Jeho Južná časť, ktorá spadala do ekonomickej zóny Kataru dostala pomenovanie South field a North Pars pripadala Iránu. Toto ložisko zemného plynu je doteraz najväčším objaveným ložiskom plynu na svete a podľa štatistík tvorí pätinu doteraz objavených a dokázaných plynových rezerv sveta. Katar sa tak stal treťou krajinou po Rusku a Iráne  s najväčšími rezervami plynu.

Najprv bola ropa prioritou

Z počiatku Shell a ani Katar s týmto objavom veľmi spokojní neboli, keďže prioritne hľadali ropu a keďže práca s plynom v takto odľahlej časti sveta nie je tak jednoduchá ako práca s ropou. Kým ropu natankujete do tankeru a dostanete kamkoľvek na svete, tak s plynom to tak jednoduché nie je. Plyn musíte skvapalniť. V preklade ho musíte zbaviť niektorých zlúčenín a schladiť na extrémne nízku teplotu -163 stupňov v špecializovaných zariadeniach. Takto sa z neho stane priezračná kvapalina, následne dostať na loď a potom prepraviť. V cieľovej destinácii musíte opäť z LNG spraviť plyn a dostať do potrubí. Takáto infraštruktúra stojí stovky miliónov dolárov no a problémom je, že je zásadne drahšia ako obyčajné prepravovanie potrubiami, ktorými dlho bola zásobená Európa z Alžírska, Nórska a hlavne Ruska.

V 70. rokoch tak Katar ani Shell nevenovali plynu pozornosť a projekt nechali ležať v šuflíku. V 70. rokoch prišli ropné šoky, ktoré ceny ropy vystrelili do výšin a Katar sa tak ďalej orientoval na ťažbu ropy. Neskôr v polovici 80. rokov sa cena ropy prepadla a ostala nízko a tak bol Katar nútený hľadať v 90. rokoch využitie pre jeho obrovské plynové zásoby. Katar vedel, že Európa nepripadá v úvahu, keďže tá mala lacnejší plyn z iných zdrojov a tak musel Katar hľadať odoberateľov inde a našiel ich v Ázii v podobe Japonska, Taiwanu a Južnej Kórei, kde začal LNG vyvážať v roku 1996. O 10 rokov neskôr sa stal najväčším exportérom LNG. Nehovoriac o tom, že v súčasnosti sa pozornosť západu upriamuje čím ďalej tým viac na Katar, keďže môže v nejakej miere vykryť ruské dodávky plynu do Európy.

Katar zbohatol hlavne na plyne

Keď sa pozrieme na vývoj HDP tak práve na tomto grafe uvidíme ako vďaka ťažbe a exportu plynu začal Katar neuveritelne bohatnúť. V súčasnosti viac ako polovicu HDP tvorí práve sektor spracovania plynu a ropy. Keď sa pozrieme na súčasné štatistiky medzinárodného obchodu, tak uvidíme ako veľmi je katar závislý na exporte plynu a ropy. Na jednej strane to je výhodou, keďže sedíte priamo na obrovskom bohatstve na strane druhej to je nevýhodou, keďže celé vaše bohatstvo krajiny je závislé od jednej či dvoch komodít.

Extrémne príjmy z exportu plynu zabezpečili pre Katarčanov luxus. Napríklad bezplatnú zdravotnú starostlivosť na vysokej úrovni a rovnako školstvo nehovoriac o tom, že Katarčania neplatia žiadnu daň z príjmu.

Katar tak začal s investovaním do iných sektorov a podobne ako v Rusku si založil fondy, kde zhromažďoval svoje prebytky z exportu ropy a plynu a začal ich používať na diverzifikáciu. Prostredníctvom Qatar Investment Authority začal investovať do zahraničných spoločností, ako Volkswagen group, alebo spoločností vlastniacich nehnutelnosti na Manhatane v New Yorku alebo Washingtone či Londýne. Zároveň kúpil podiel na letisku Heathrow v Londýne alebo celé letisko v Islamabáde. Nehovoriac o tom, že Katar vlastní napríklad slávnu aerolinku Qatar airlines alebo založil medzinárodnú mediálnu spoločnosť Al Jazeera. Okrem toho sa snaží Katar budovať aj sektor turistického ruchu a lákať západných turistov do ich krajiny. Katar sa v súčasnosti stáva na blízkom východe jednou z najviac otvorených krajín, a to kvôli zjednodušovaniu vízového procesu.

Kontroverzné majstrovstvá sveta vo futbale

Prirodzene s takto veľkými peniazmi a investovaním naprieč krajinami sa vždy nesie aj poriadna dávka kontroverzie. Katar začal byť obviňovaný z toho, že podporuje povstalecké či teroristické skupiny na blízkom východe. Zlé meno v Európe si v zásade spravil aj organizáciou majstrovstiev sveta vo futbale, kde hneď na začiatku sa začalo diskutovať o tom, že na stavbe štadiónov zomrelo viac ako 6000 ľudí. Pravdou je, že Katar síce je vyspelá ekonomika a oficiálne sa uvádza, že má viac ako 2milióny ľudí. Katarčanov s katarským občianstvom je len približne 300-tisíc a zvyšok sú imigranti z Indie, Bangladéša, Pakistanu či Srí Lanky, ktorí väčšinou pracujú ako robotníci. Dlhodobo sa hovorí, že pracujú v otrockých podmienkach, kde úmrtia nie sú výnimkou a robotníci ani nemajú možnosť prejsť od jedného k druhému zamestnávateľovi a dokonca majú zákaz vycestovať. Predsa len je Katar stále v zásade silnou monarchiou, kde rodina Al Thani má väčšinu vládnej moci v krajine s malými demokratickejšími výnimkami.

Zároveň sa v súčasnosti čím ďalej tým viac hovorí o uplácaní zo strany Kataru. Prakticky od rozhodnutia spred 12 rokov, že súčasné majstrovstvá budú práve v Katare sa začali vynárať rôzne kauzy a obvinenia z uplácania popredných predstaviteľov FIFA zo strany Kataru. V súčasnosti je na stole podozrenie z uplácania podpredsedníčky európskeho parlamentu.

Nech už vyšetrovania dospejú kamkoľvek, tak minimálne všetky súčasné a aj minulé udalosti svedčia o tom, že keď sedíte na veľkom bohatstve, tak si môžete dovoliť kupovanie lepšieho mena ďaleko za hranicami vášho štátu či regiónu. Čo zjavne Katar efektívne využíva.

Otázne je ako sa Kataru podarí diverzifikovať ekonomiku, keďže postupne bude silnieť tlak na pozastavenie ťažby nerastných surovín ako je Ropa a Plyn a využívanie alternatív.

Návrat hore