Sulík vs. Matovič, kto má pravdu?

Jedni hovoria, nech sa ekonomika zatvorí (Matovič) a otvorené sa ponechá len to, kde ľudia nie sú ohrození. Druhí by nechceli zatvárať nič (Sulík) a radšej by nechali jednotlivé sektory bežať. Obe strany na to nemajú relevantné argumenty, resp. neprišli s poriadnou analýzou prečo áno či prečo nie. Fungovanie ekonomiky či jednotlivých sektorov redukujú na tlačidlo vypnúť-zapnúť. Avšak problém je komplexnejší ako sa na prvý pohľad zdá.

Ekonomika či hospodárstvo je živý organizmus, ktorý funguje vďaka interakcii stotisícov či miliónov ľudí, kde každý z nich sleduje svoje záujmy vo svoj vlastný prospech. Aj keď to znie egoisticky, tak napriek tomu všetky strany z týchto interakcií benefitujú.

Tak si to zjednodušme. Vy idete na obed, pretože ste hladný a ochotný zaplatiť za menu 5 eur. Majiteľ reštaurácie je kvôli svojim zákazníkom a samozrejme svojmu zisku, ochotný podstúpiť podnikateľské riziko. Prenajať priestory, zamestnať personál, riešiť byrokraciu so štátom a v konečnom dôsledku vám navariť obed. A to len preto, aby uspokojil vaše ale aj svoje potreby.

Ekonomika je komplexná

Na prvý pohľad zavrieť jeden sektor sa môže zdať malina, veď podnikatelia prežijú a spotrebitelia sa nejako zariadia. Lenže problém je komplexnejší.

Podnikateľ v tomto storočí nie je sebestačný. Reštauráciu si nepostavil, farby nenamiešal, stoličky nevyhobloval a rovnako sa ani nevypestoval suroviny a nenaučil sa variť. Všetko má od ostatných dodávateľov či zamestnancov, ktorí rovnako sledujú svoj záujem teda uspokojenie ostatných a hlavne svoj prospech vo forme zisku či mzdy. A tak keď sa zavrie reštaurácia, nebude počítať straty len jej majiteľ, ale aj všetci ostatní, ktorí s ním obchodovali. Nehovoriac o tom, že financie pravdepodobne nemal zo svojho vrecka ale z banky. A svoje dlhy platil práve zo svojich tržieb, tak ako aj jeho dodávatelia, ktorým príjem na splácanie dlhov rovnako klesne. A netreba zabúdať ani na štát, ktorému v dôsledku strát podnikateľa a jeho dodávateľov klesnú daňové príjmy.

Netreba zabúdať, že ekonómia je veda, ktorá sa okrem iného pozerá na to ako ľudia uspokojujú svoje neobmedzené potreby vo svete obmedzených zdrojov. A tak, keď niekomu zakážete fungovať či ho výraznejšie obmedzíte, tak verte, že priamo či nepriamo to ovplyvní aj vás. A tieto straty sa budú dobiehať len ťažko.

Nie, týmto videom som sa nechcel postaviť na jednu či druhú stranu. Chcel som len poukázať na to, že fungovanie ekonomiky je zložité a každé obmedzenie by malo byť dôsledne vyargumentované na základe analýz a dát, ktoré ukážu či majú dané opatrenia zmysel.

 

Návrat hore