Oplatí sa kúpiť nové auto?

Oplatí sa nové auto alebo skôr jazdené?

Možno si poviete, že najväčším výdavkom je vo vašom živote bývanie, a teda kúpa bytu či domu a financovanie jeho prevádzkových nákladov. Avšak nebudete mať úplne pravdu a skôr bude najväčším výdavkom vo vašom živote auto. V tomto videu sa pozrieme na to ako stratové je vlastniť auto a ako to môžete aspoň čiastočne napraviť.

Aj keď je zmyslom auta prevoz z bodu A do bodu B, tak stále je aj v dnešnej dobe auto vnímané ako vec spoločenského postavenia. Radi prostredníctvom pekného auta signalizujme, že si potrpíme na niečo kvalitnejšie a či chceme či nie, je to stále vec statusu. Napriek tomu drahé auto nedáva z ekonomického hľadiska príliš zmysel.

V prípade, že si kúpite nové auto tak si prvú jazdu v navoňanom interiéri poriadne užite, pretože to budú vaše najdrahšie kilometre v živote. Pretože prvý rok bude z celej životnosti auta ten najdrahší. Prakticky už počas šoférovania prvých metrov vyhadzujete stovky eur nenávratne von oknom. A to nie je všetko. Auto so sebou nesie ešte množstvo iných nákladov.

Najväčším nákladom je amortizácia

Ale pekne po poriadku. Najväčším skrytým nákladom vlastníctva auta je amortizácia. Amortizácia je jednoducho povedané opotrebenie. Keby ste ju chceli zjednodušene vyjadriť, tak to je rozdiel medzi cenou nového auta a súčasnou cenou auta napríklad po dvoch rokoch. Samozrejme na amortizáciu špeciálne v prípade automobilov vplýva množstvo vecí. Najpodstatnejší je vek a počet najazdených kilometrov. Avšak rovnako to, či napríklad dodržujete servisné intervaly a meníte olej a filtre, či je auto garážované alebo celý svoj život stojí vonku pred bytovkou. Alebo či bolo auto niekedy búrané. Dôležitá je aj značka, keďže niektoré značky majú skrátka lepšiu povesť a menšiu kazivosť, príkladom je napríklad Toyota. A napríklad menej sa znehodnocujú autá s automatickou prevodovkou či pohonom všetkých kolies.

Samozrejme odhadnúť presne o koľko sa vaše auto časom znehodnotí je nemožné, keďže na amortizáciu má vplyv množstvo faktorov. Napriek tomu existujú priemerné hodnoty. Napríklad Inštitút finančnej politiky má zverejnenú kalkulačku, kde si môžete zadať značku a ostatné parametre o vozidle a vypočíta vám koľko približne stojí na trhu vaše vozidlo práve teraz. Inštitút finančnej politiky vypracoval túto kalkulačku v spolupráci s najväčšími bazármi na Slovensku, ktoré tieto dáta dlhodobo zbierajú. A čo z kalkulačky vychádza? V prípade, že najazdíte plus mínus 15 tisíc kilometrov ročne, tak napríklad po prvom roku bude mať vaše vozidlo hodnotu 82% z pôvodnej ceny, po troch rokoch už len 56% z ceny nového auta a po piatich rokoch a 75-tisíc kilometroch približne 38% z ceny nového. Samozrejme medziročný pokles sa stúpajúcim vekom znižuje a krivka sa splošťuje. Prakticky až po 4. roku prestane cena auta klesať dvojciferne.

Nie je to len o opotrebení auta

A tento najväčší skrytý náklad v podobe amortizácie nie je všetko, počas životnosti vášho auta do neho permanentne vrážate peniaze či už na servis, poistky, príslušenstvo, diaľničné známky alebo rôznych tekutín v podobe vody do ostrekovača a služieb ako je čistenie či výmena gúm.

Keby sme to chceli len približne ilustrovať, tak pri kúpe auta za 30-tisíc eur bude jeho hodnota po 4 rokoch 13 800 eur pričom každý rok dáte približne 200 eur na PZP a rovnako v prípade nového auta budete platiť pár stoviek za havarijné poistenie. Za diaľničnú známku len na Slovensku dáte 50 eur ročne. Pri nájazde 15 tisíc kilometrov si zaplatíte aj za výmenu oleja a filtrov a každé dva tri roky aj za nové pneumatiky. Pár desiatok eur dáte aj na čistenie automobilu alebo dopĺňanie vody do ostrekovačov. A to hovoríme len o nevyhnutnom. Dokúpenie nových diskov či príslušenstva budú ďalšie peniaze naviac.

Takto pri kúpe auta v roku 0 dáte za neho 30-tisíc eur a behom 4 rokov odpíšete viac ako polovicu jeho hodnoty nehovoriac o ďalších stovkách až tisícoch eur, ktoré s prevádzkou a udržiavaním auta súvisia.

Samozrejme pri tomto opise zovšeobecňujeme a priemerujeme. Každé auto je iné a každý vodič rovnako. Niektoré značky si môžu svojím menom a používaním zachovať cenu lepšie ako iné. V konečnom dôsledku je ťažké porovnať náklady auta s jeho benefitmi, teda tým, že vás dostane z bodu A do bodu B. Z tohto pohľadu má zmysel sa baviť o dvoch alternatívach, keď už auto v rodine potrebujete.

Prvou je hľadať také auto, ktoré vás bude stáť málo a dosiahnete čo najvyšší úžitok. Druhou alternatívou je využiť auto tak, aby vám generovalo aspoň nejaký príjem.

Aké jazdené autá sa oplatia?

V prvom prípade nám ide o to, aby sme minimalizovali náklady. A v tomto prípade nemyslíme len priame finančné náklady ale aj tzv. náklady obetovanej príležitosti. Ekonómovia týmto termínom označujú ostatné scenáre ako ste mohli peniaze využiť keby ste do auta neinvestovali. Napríklad si predstavme, že by ste kúpili radšej 3 ročné auto, ktoré by nestálo 30-tisíc eur, ale necelých 17-tisíc eur. Zvyšných 13-tisíc ste napríklad mohli investovať napríklad na finančných trhoch alebo začať v niečom podnikať, no skrátka použiť ich inak, aby nestratili len tak svoju hodnotu. Dokonca tie peniaze mohli hodnotu získať a nemuseli ste ich mať len tak pod vankúšom.

Aj keď sa traduje mýtus, že keď kúpite staršie auto, tak to čo ste ušetrili na cene oproti novému, tak miniete na opravy starého – tak to nie je úplne pravda. V priemere sa vypláca kúpiť auto okolo 5 roku života a držať ho ďalších 5 až 6 rokov. V priemere tak môžete za tento čas ušetriť niekoľko tisíc eur, a to stále viac ušetríte aj v prípade keby ste kúpili nové auto a držali ho 10 rokov. Skrátka kúpiť 4-5 ročné auto, ktoré držíte ďalších 5 rokov sa vypláca. Ušetrené peniaze môžete použiť niekde inde a efektívnejšie.

Existuje ešte druhá možnosť ako môžete náklady kompenzovať. A to prostredníctvom zdieľanej ekonomiky. Každému asi napadne UBER, áno aj toto je možnosť použitia auta, avšak šoférom by ste museli byť vy a museli by ste obetovať svoj čas. V prípade, že nemáte čas a skôr by ste chceli auto využívať na pasívny príjem, tak môžete využiť inú platformu. Minulý rok prišla na Slovensko služba HoppyGo, ktorá sprostredukuje požičiavanie áut priamo fyzický osôb. Na jednej strane tam môžete inzerovať aj vaše auto, ktoré nepoužívate. Na strane druhej v prípade, že potrebujete na sťahovanie napríklad dodávku, tak si ju môžete požičať od niekoho iného.

HoppyGo je sponzorom tohto videa a prostredníctvom linku dostanete po registrácii 20 eurový voucher.

Nabudúce keď budete zvažovať kúpu auta, spomeňte si na toto video a hlavne sa dobre rozhodnite, aby ste peniaze zbytočne nevyhadzovali von oknom.

A nezabudnite, keď sa vám toto video páčilo dajte mu lajk a tomuto kanálu odber, aby ste žiadne ďalšie video nezmeškali.

Návrat hore