Nízke poplatky a čoraz viac pre pasívnych investorov. Recenzia brokera XTB.

Nízke poplatky a čoraz viac pre pasívnych investorov

Investovanie sa od pádu železnej opony zásadne zmenilo. Kým niekedy ste si museli založiť osobitný účet priamo na burze a fyzicky či telefonicky robiť pokyn na predaj či kúpu nejakých akcií či cenných papierov, tak v súčasnosti sa behom pár sekúnd prihlásite do rozhrania brokera a behom pár sekúnd nakupujete americké, azijské či európske akcie.

Na Slovensku a v Česku je dlhodobo nevyhnutnou súčasťou tohto vývoja XTB, ktoré vzniklo v roku 2002 v Poľsku a svoje pobočky otvorilo v roku 2007 v Česku a o rok neskôr aj na Slovensku. XTB pozná väčšina ľudí ktorá sa v nejakom čase svojho života zaujímala o investície. No a práve toto video bude recenziou XTB a tak trochu návodom, keďže aj XTB trochu zmenilo svoj biznis a začalo ponúkať služby aj pre nás pasívnych investorov.

XTB vzniklo pôvodne ako platforma pre aktívnych obchodníkov, ktorí skrátka majú účet na burze a chcú obchodovať a špekulovať na cenový vývoj menových párov, teda forexu, komodít alebo akcií. A skrátka „stávkujú“ na rast či pokles ich kurzu. Pre xtb aj na základe výročných správ je nosným biznisom, tzv. CFD obchodovanie. CFD, v preklade „contract for difference,“ je špeciálny typ obchodovania, kde prakticky nekupujete priamo aktívum, ale kupujete len derivát. A spravidla CFD lákajú hlavne aktívnych traderov alebo tých čo si to chcú vyskúšať, keďže výhodou je, že používajú tzv. páku. Rôzne inštrumenty majú nastavené rôzne páky, jedna ku päť alebo k desať. V preklade to znamená, že pri páke 1 ku 10 vám stačí 1000 eur, aby ste nakúpili akcie v hodnote 10 000 eur. Výhodou a aj nevýhodu CFDčiek je fakt, že tak ako vám znásobujú zisk tak vám znásobujú aj riziko a vďaka ním sa viete veľmi rýchlo dostať do straty.

Samozrejme týmto CFD nezatracujem, je to skrátka len pre určitý typ ľudí. Chcete sa živiť denným trejdovaním? A zarábať na poklese či raste akcií, komodít alebo menových párov? Tak práve CFD je pre vás, aj keď je to pomerne komplikovaná veda. Takmer všetci z nás skúšali na vysokej škole CFD a všetci pohoreli. Svoje hovoria aj štatistiky. Vyše 70% účtov na XTB je v strate. A nie je to len na XTB, toto percento v zásade platí na všetkých platformách, ktoré poskytujú CFD obchodovanie. Dôvodom je fakt, že celé obchodovanie je o psychológii a stratégiách.

Pre XTB je podľa výročnej správy doteraz poskytovanie CFDčiek na menových pároch, komoditách či akciách nosným pilierom biznisu. Keď sa pozriete na prevádzkové výnosy, teda čistý príjem z kontraktov (očistené o výplaty), tak väčšinu príjmov tvoria Indexové, komoditné a menové CFD.

Naopak pre nás, teda aspoň pre mňa je tu aj ďalší pilier ich biznisu, a to skôr pasívnejší nákup akcií a ETF, ktoré chcete držať dlhodobo. Teda pilier, ono z výročnej správy to skôr vyzerá ako tenká nožička a nie nosný pilier. A to vôbec nehovorím v zlom. Keďže pre XTB to nie je hlavný biznis na ktorom zarába tak to v preklade znamená, že si na tejto časti biznisu nepýtajú žiadne spready či iné poplatky, ako napríklad pri CFD. To je pre nás pasívnych práveže veľmi dobré.

XTB na „fyzických“ akciách a ETF nemá vôbec spread tak ako to má napríklad pri CFD, teda rozdielových zmluvách. Zároveň si nič neberú za správu, keďže v podstate nemajú za čo, pretože investíciu nespravujú, ale len evidujú.

Naopak XTB si berie poplatok za prevod. V prípade, že spravíte bankový prevod, tak je to zadarmo, avšak môže to trvať aj jeden či dva dni podľa banky. V prípade, že prevod spravíte prostredníctvom karty čo je síce okamžite, ale v eurách zaplatíte 0,7% a v dolároch 0,95% z transakcie. Výnimkou je platba cez PayPal. Nevýhodou je, že zároveň platíte aj za konverziu, keď nakupujete niečo čo je denominovane napríklad v dolároch a vy máte eurá. V tomto prípade dáte 0,5% za zamieňanú sumu.

Pri zámene meny, ale existuje jedna finta. XTB umožňuje zakladanie aj tzv. podúčtov napríklad Česi si zakladajú v českej korune, eure a dolároch. Slovákom bude stačiť eurový a dolárový účet. V prípade, že budete nakupovať európske akcie a prevediete euro, tak je všetko vyriešené, poplatok sa zmenu meny neplatíte žiadny. V prípade, že budete kupovať americké ETF resp. akcie, tak budete potrebovať zameniť menu, to ale stojí u XTB 0,5% a keby ste nebodaj vkladali z eurového účtu na dolárový, tak zámena v banke bude ešte drahšia. Preto je lepšie napríklad zámenu spraviť v Revolute a následne doláre si poslať na dolárový účet. Musíte ale dať pozor a priradiť k účtom na XTB správne Ibany, XTB totiž dáva pozor aby ste posielali peniaze na svoj účet len zo svojho účtu, ktorý ste tam zaevidovali.

Zároveň pri výbere prostriedkov, je lepšie si vybrať viac ako 100 eur, inak vám broker stiahne 10 eur ako poplatok. Rovnakú sumu zaplatíte za neaktívnosť, ak ste v posledných 12 mesiacoch nespravili žiaden vklad alebo obchod. Samozrejme, keď tam nemáte žiadne prostriedky, tak vám nič nebude strhnuté.

Navyše XTB nedávno spustilo aj produkt frakčné akcie, kde sú poplatky rovnaké, avšak hlavným princípom je, že viete nakupovať zlomok akcií, napríklad si nemusíte kúpiť celú akciu applu za 180 dolárov, ale kúpite si len polovicu. Úplné minimum za ktoré si môžete kúpiť akúkoľvek akciu je 10 eur. Navyše frakčné akcie sa zrátavajú. To znamená, že keď kúpite zvyšnú polovicu, tak získate celú akciu Applu. Okrem toho v rovnakom podiele dostávate aj dividendu z vlastníctva akcií, akurát strácate hlasovacie právo.

Častou otázkou a výhradou je bezpečnosť. XTB tak ako iný obchodník s cennými papiermi je povinný mať oddelený majetok investorov od majetku spoločnosti a to kvôli tomu, že keby nastali problémy v XTB vy viete previesť svoj majetok na iného brokera. Zároveň tak ako iný spadá XTB pod garančný fond, pod ktorým sú prostriedky každého investora chránené

Malou nevýhodou a častou výhradou voči spoločnosti je fakt, že XTB zatiaľ nemá dvojfaktorovú autentifikáciu. To ale XTB obhajuje tým, že aj keby sa vám niekto prihlásil do účtu, tak vybrať peniaze vie len na účet, ktorý ste tam vy zadali.

Keby som porovnával XTB s Interactive Brokers pričom účty mám na oboch, tak Interactive Brokers je v tomto prípade zložitejšie. Poplatková štruktúra je trošku iná a povedal by som, že mierne nevýhodnejšia, záleží len od toho aké objemy obchodujete. Veľkou nevýhodou aspoň pre mňa je v prípade IB neprehľadnosť. Keďže je to zahraničný a jeden z najväčších keď nie najväčší broker, tak musíte vypĺňať pomerne dlho „lajstrá“ papierov. Zaberie vám to určite polhodinu a je to poriadna otrava. Nakoniec sa ešte musíte verifikovať a potvrdiť. Následne v samotnej platforme budete trochu stratení. Výhodou aj nevýhodou je fakt, že IB integruje kopec búrz, teda niektoré inštrumenty viete nakúpiť na viacerých burzách. To je síce výhoda, lebo môžete ísť po čo najväčšej likvidite, ale zároveň to všetko zneprehladňuje. Vždy keď som kupoval nejaké ETF či Akciu som musel dvakrát či aj trikrát kontrolovať či nakupujem to, čo chcem.

XTB je v tomto smere jednoduchšie a aj kvôli tomu, že ešte také gigantické množstvo akcií či ETFiek neposkytuje. Už len samotná registrácia zaberie zásadne menej času a výhodou je, že je optimalizovaná do nášho jazyka. Prakticky vyplníte len pár údajov, dotazník a následne ešte overíte identitu nahratím občianskeho a napríklad vodičského preukazu. Všetko to zbehne veľmi rýchlo. Následne si už môžete pripísať prostriedky.

Samotná platforma je pekne prehľadná, vľavo na hornej lište máte všetky inštrumenty, ktoré sa na XTB obchodujú a hneď rozlíšite či nakupujete bez páky akcie či ETF, alebo to je CFDčko. Pri samotných akciách vám v orientácii veľmi pomôže logo a riadny názov firmy a nie skratka obchodovaného inštrumentu bez loga ako v prípade Interactive brokers. Zároveň sa na XTB rýchlo dostanete ku krátkym informáciám, kde sa inštrument obchoduje a o čo vlastne ide, ale to má dobre podchytené aj IB.

Skrátka, keď chcete investovať na vlastnú päsť a myslíte si, že to zvládnete, teda výber tých správnych akcií či ETF, tak XTB je na to vhodné.

Ďalšou výhodou je, že XTB spustilo len nedávno investičné plány, ktoré sú zatiaľ dostupné v mobilnej aplikácii. V rámci investičných plánov si viete nastaviť svoj ciel, napríklad investujete pretože si chcete našetriť na lepšie bývanie či lepšie auto alebo niečo iné. Celkovo môžete mať 10 investičných plánov. Následne si viete vybrať z 365 ETF z ktorých si vyskladáte portfólio. Následne si viete nastaviť trvalý príkaz na investovanie prostredníctvom banky, alebo priamo z peňazí, ktoré vložíte na investičný účet alebo skrz kartu – avšak tu musíte rátať s poplatkom, ktorý som spomínal vyššie.

Investičné plány sú šikovný nástroj v prípade, že chcete investovať pravidelne bez toho, že musíte na to myslieť a navyše investovať do prednastaveného portfólia. Netreba si to ale mýliť s rebalansingom. Napríklad keby ste mali indexové ETF voči dlhopisovým v pomere 80:20, a za pár rokov sa zásadne zvýši hodnota voči akcií voči dlhopisom o vašom portfóliu, tak XTB za vás rebalansing nespraví to si už musíte postrážiť sami.

Summa Sumarum, XTB je šikovný nástroj na investovanie, pokiaľ chcete šetriť poplatky u iných služieb, ktoré vám ponúkajú pasívne investovanie. Nezabúdajte ale, že musíte vedieť si zostaviť portfólio a stráviť s platformou nejaký čas.

Návrat hore