Najväčší podvod v histórii. Kto bol Bernie Madoff?

Pred pár dňami zomrel jeden z najväčších podvoníkov v histórii USA, nie nebol to jordan belfort, ale Bernie Madoff. Zomrel ako 82 ročný vo väznici, kde si odpykával svoj 150 ročný trest. V tomto videu si povieme viac o ňom a podvode, ktorý ho v roku 2009 dostal do väzenia.

Bernie Madoff bol potomkom prisťahovalcov s rumunskými, poľskými a rakúskmi koreňmi. Za mladi pracoval ako inštalatér až kým si zo svojich ušetrených 5000 dolárov a požičaných 50 tisíc od svokra nezaložil v 60. rokoch minulého storočia firmu Madoff securities na obchodovanie tzv. penny stocks, čo sú akcie firiem, ktorých cena je menej ako 5 dolárov za kus.

Spoločnosť bola v zásade rodinný podnik, keďže v nej pracoval aj brat a jeho deti a aj samotné deti Bernieho Madoffa, nehovoriac o jeho manželke.

Začal v 60. rokoch

Jeho spoločnosť začala v zásade ako market maker. V preklade, vykonávala obchody a pomáhala spoločnostiam ktoré chcú predať akcie stretnúť sa s druhou stranou, ktorá chce akcie kúpiť. Dôvodom sú rôzne časové preferencie, ten kto chce dnes predať akcie nemusí nájsť niekoho v rovnaký deň kto ich chce kúpiť. Market maker tak prináša likviditu, v preklade balík peňazí, za ktoré akcie kúpi a neskôr ich druhej strane predá. V tom čase vyvinul aj počítačový softvér na ktorom začala fungovať aj burza Nasdaq, ktorá je v súčasnosti jedna z najznámejších búrz sveta.

Madoff sa zameriaval na mimoburzové obchody, ktoré sa nazývajú OTC teda over the counter. Mimoburzové obchody sa nekonajú transparentne a za trhovú cenu cez burzu, ale dohadujú sa mimo nej medzi dvoja či troma stranami. Väčšinou je cena aktív, ktoré sa predávajú neznáma a pri týchto predajoch/nákupoch je vyššia miera súkromia a rovnako tieto nákupy nie sú kvalitou či kvantitou natoľko štandardizované ako na burze, skrátka záleží na dohode oboch strán.

Pomohli mu známosti

Vďaka veľmi dobrým známostiam najprv v židovskej komunite a v neziskovkách, ktorým finančne pomáhal, ale aj spravoval peniaze a neskôr medzi finančníkmi alebo osobnosťami v hollywoode si vybudoval dobré a dôveryhodné meno. Okrem toho mal známosti a dobré vzťahy aj u niektorých regulátorov finančného trhu.

Madoff vytvoril okolo seba akúsi auru vševediaceho finančníka s ktorým môže investovať len ľudia z jeho okolia alebo kamaráti jeho dobrých kamarátov. Skrátka obchodovať s ním nemohol každý.

Madoff mal komplexný biznis a nebol len market-maker, ale bol aj brokerom pri obchodoch. V štandardne fungujúcom finančnom svete majú market makeri a brokeri fungovať nezávisle. Marketmakeri skrátka majú peniaze na to aby zabezpečili kúpu či predaj akcií v rôznom čase. A zvyčajne sú to banky. Brokeri poskytujú všetko okolo toho. Starajú sa o klientov, poskytujú poradenstvo, informácie alebo im dlhodobo spravujú prostriedky.

Madoff napriek tomu, že bol priekopníkom v elektronickom obchodovaní, tak klientom napríklad neposkytoval prístup k svojim účtom. Výpis účtu paradoxne len posielal poštou. Dôvod bol celkom jednoduchý, pretože realizované obchody vo výpisoch falšoval a hovorí sa, že dokonca ich často ani vôbec nevykonal. V zásade to bola jednoduchá ponziho schéma, kedy investori, ktorí investovali neskôr vyplácajú tých, ktorí investovari skôr.

Dobehla ho až finančná kríza

Úrady ho začali vyšetrovať už v 90. rokoch, avšak k ničomu zásadnejšiemu nedošli. Prelom prišiel až na prelome milénii, keď investičný manažér Harry Markopolos dostal od šéfa úlohu, aby vytvoril portfólio, ktoré dokáže kopírovať vykazované zisky Madoffovej spoločnosti. Po jednom dni sa mu to nepodarilo a došiel k tomu, že Madoff musí klamať. SEC ho veľmi nepočúval a neskôr Markopolos vydal aj 17 stranovú publikáciu s názvom The World’s Largest Hedge Fund is a Fraud. Markopolos v nej opísal 30 problémových bodov (alebo v angličtine red flags) za 14 ročné obdobie, počas ktorého sledoval spoločnosť Madoff securities

Madoff securities za 14 rokov dosiahla stratu len v 7 mesiacoch.

Madoff dokázal ustáť aj dotcom bublinu a aj kontrolu regulátorov a podozrenia niektorých jeho konkurentov. Ľudia mu stále verili, keďže sľuboval výnosy okolo 10 až 15%. Položila ho až hypotekárna kríza v roku 2008, kedy sa bežní investori snažili dostať ku svojim peniazom kvôli krachu viacerých bánk. Celková požadovaná suma sa blížila k siedmym miliardám dolárov.

Madoff si v decembri 2008 uvedomil, že tieto otrasy už neustojí a tak rýchlo vyplatil peniaze z účtov aspoň rodine a najbližším priateľom. Dvom synom, ktorí pre neho pracovali sa s podvodom zdôveril, ktorí o podvode nevedeli. Obaja ho udali a úrady Bernarda Madoffa o dva dni 11. decembra zadržali. Jeden z jeho synov Mark spáchal presne o dva roky samovraždu.

Samotný Bernie Madoff sa k činom priznal. Podľa jeho slov sa spoločnosť stala ponzi schémou v 90.rokoch, napriek tomu sa špekuluje, že to bolo dlhšie. Priznal sa, že po celý čas nespravil skoro žiaden obchod a čo sa dalo, tak falšoval. Za svoje činy dostal trest 150 rokov vo väzení. Celková škoda sa odhaduje na 67 miliárd dolárov, avšak čistá škoda bude približne 1/3 z tejto sumy. A to preto, že dve tretiny z toho boli len Madoffove sľúbené výnosy.

 

 

 

Návrat hore