Najrizikovejšia investícia | DOGECOIN

Keď ste vo svojom živote zakopli o kryptomeny a začali ste na chvíľu trochu o ne zaujímať, tak určite ste narazili na kryptomenu so psom v logu. Šípite dobre, toto video bude asi o najväčšom paradoxe kryptomenového sveta, a to o Dogecoine.

Dogecoin vznikol ešte v prvej vlne tzv. altcoinov, čiže alternatívnych kryptomien, ktoré vznikali po boku Bitcoinu. Medzi nimi napríklad Litecoin, Ripple alebo Monero. Presnejšie vznikol Dogecoin na Mikuláša v roku 2013. Od začiatku sa netváril ako konkurencia zvyšných altcoinov a ani sa netváril natoľko vážne. Predsa len tváriť sa vážne s kryptomenou, kde máte v logu psa Shiba Inu z vtedy populárneho memečka, nie je úplne ľahké.

Dogecoin – úspešná recesia

Bola to čistá recesia. Tvorcovia Billy Markus a Jackson Palmer si ani nedali prácu s názvom. V apríli 2014 len 59 kryptomien z 237 nekončili názvom coin a v konečnom dôsledku len 50 kryptomien z 237 si z názvu Bitcoin neprepožičalo nič. Mimochodom Palmer v roku 2015 od projektu znechutený odstúpil a nevyjadril sa úplne pekne o celej kryptomenovej komunite. A asi si môžeme povedať, že pri veľa projektoch to je tak doteraz.

A aký Dogecoin v skutočnosti je? V zásade je to kópia Litecoinu, ktorý je do veľkej miery kópia Bitcoinu. Má to však svoje ale. Dogecoin má napríklad nekonečnú menovú zásobu, kým pri Bitcoine viete, že niekedy v budúcnosti bude na trhu 21 miliónov coinov, tak pri Dogecoine to neviete. Pretože jeho zásoba rastie o 14,4 milióna tokenov každý deň čo je inflácia 3-5% ročne.

Dogecoin sa prakticky ani ďalej nevyvíja. Hlbšia myšlienka tam nie je a keď sa pozriete na GitHub, tak aktualizácie vychádzajú sporadicky a je tam od roku 2013 dosť hluchých miest na rozdiel od regulérnych kryptomien.

Problémom je aj rozloženie bohatstva. Necelých 45% všetkých dogecoinov vlastní 10 najväčších peňaženiek, čiže prakticky 10 ľudí. Prvých 100 peňaženiek má dokonca necelých 64% všetkých tokenov. Pre porovnanie pri Bitcoine to je 5,3% a 13,16%.

Ako môže byť Dogecoin tak populárny? Nuž jeho implementácia je slušná, peňaženky si môžete všade možne importovať, a to aj do hardvérových peňaženiek ako je napríklad trezor. Môžete s ním jednoducho platiť a na Reddite svojho času ste mohli rozdávať sprepitné za príspevky v dogecoinoch. Rovnako to, že je podobný bitcoinu mu pridáva na mene, pretože ho jednoducho len prirovnáte a hneď každý rozumie o čo ide, teda mal by. Jednoducho sa neskrýva za marketingové názvy a strhujúce teasre, ktorým ani tvorcovia nových kryptomien nerozumejú.

Vďačiť môže najmä Elonovi Muskovi

Netreba však zabúdať na to, že dôvodom jeho popularity a neuveriteľného rastu ceny v poslednom roku o viac ako 50 násobok, je pár celebrít, ktoré ho dookola promujú. A samozrejme je za tým aj fakt, že to je stále recesia na ktorú vzniklo množstvo paródií.

Napríklad v roku 2014 užívatelia Dogecoinu vyzbierali 25-tisíc dolárov a dali ich jamajskému bobovému tímu, aby sa mohol zúčastniť na olympiáde v Soči. Rovnako podarovali peniaze jazdcovi Nascar, ktorý sa na pretekoch neskôr ukázal s autom, ktoré bolo polepené motívmi psa Shiba Inu.

Najväčšími celebritami, ktoré Dogecoin promujú, a to najmä cez twitter sú napríklad vlastník Tesly Elon Musk alebo rapper Snoopp Dogg. A treba uznať, že Elon Musk sa na twittery ohľadom kryptomien niekedy poriadne opustí. A bol to práve on, kto dostal cenu a kapitalizáciu Dogecoinu pár krát do výšin. Najvyššie bola cena v máji tohto roka, ked sa vyšplhala cez 70 dolárových centov a trhová kapitalizácia na 88 miliárd dolárov. V súčasnosti je cena približne 25 centov a kapitalizácia cez 30 miliárd dolárov a medzi kryptomenami sa drží v prvej desiatke.

Po tom čo som vám všetko o Dogecoine povedal je to neuveriteľné že. Trhová kapitalizácia 30 miliárd dolárov je tretina slovenského HDP alebo polovica hodnoty značky Ford. A takýchto paradoxných príkladov je v kryptomenovom svete a aj na bežných trhoch viac. Stačí si spomenúť na nedávny prípad investičnej platformy Robin Hood, kedy bežní ľudia investovali do akcií spoločnosti GameStop.

Skrátka investovanie sa dostalo oveľa dostupnejším ako niekedy a stačí vám jedna aplikácia, jedna registrácia a môžete investovať. Nechtiac tomu pomohla aj pandémia, kedy ľudia kvôli zavretým obchodom nemali kde úspory minúť a tak z nudy investovali.

A možno vám napadne otázka či investovať do Dogecoinu. Nuž určite neodporúčam, ale keď ste sa s peniazmi nadobro rozlúčili, tak skúsiť to môžete.

Návrat hore