Kto sú Wagnerovci a Jevgenij Prigožin?

Čo je Wagner Group a kto je Jevgenij Prigožin?

Deväť rokov dozadu koncom februára 2014 začnú obsadzovať ukrajinský Krym neoznačení vojaci v ruských uniformách, ktorým sa hovorilo aj zelení mužíci. Behom niekoľko dní ovládnu infraštruktúru polostrova, dosadia ruských ľudí a vyhlásia neskôr zmanipulované referendum. Behom niekoľkých týždňov sa zároveň začne nekončiaci konflikt v Doneckej a Luhanskej oblasti.

V tom čase boli medzi zelenými mužíkmi pravdepodobne aj žoldnieri patriaci to tzv. Wagner Group alebo Wagner private military company o ktorej aktivitách sa živo hovorí od minulého roka, keďže sa výrazne angažuje na Ukrajine. Neskôr v tom istom roku boli desiatky či stovky z nich zapojení aj do diania v Doneckej a Luhanskej oblasti, čo už bolo na rozdiel od akcie na Kryme, plnohodnotne potvrdené. Napriek tomu to nie je jediná oblasť aktivity tejto súkromnej vojenskej spoločnosti a jej angažmá je vidieť aj v ostatných krajinách sveta, najmä na blízkom východe a v Afrike.

V tomto videu si o fungovaní a financovaní Wagner Group povieme viac.

Ako som spomínal od roku 2014 boli Wagnerovci opradení tajomstvom, keď oficiálne nevystupovali a nemali insignie, keďže tie začali používať až neskôr. Aj keď Wagnerovci oficiálne neexistujú a nikde nie je dohľadateľný dokument s nejakou pečiatkou úradníka, tak viaceré zdroje potvrdzujú, že vznikli niekde okolo roku 2014 a ich prvé nasadenie prebehlo na Ukrajine. Paradoxom je, že podľa ruskej legislatívy je fungovanie súkromných vojenských skupín a spoločností oficiálne zakázané.

Utkin sa dlho považoval za zakladateľa Wagner Group

Dlho sa hovorilo o tom, že vojenskou hlavou Wagnerovcov je Dmitriy Valeryevich Utkin, veterán prvej a druhej čečenskej vojny a bývalý člen ruskej rozviedky GRU. Predpokladalo sa, že práve on je zakladateľom a samotnú skupinu pomenoval po Richardovi Wagnerovi, nemeckom skladateľovi ktorého obľuboval najmä Hitler a o ktorého politických názoroch sa doteraz špekuluje. Práve Utkin má veľmi blízko k pravicových extrémistom.  Neskôr the times napísal článok o tom, ako má Utkin po tele niekoľko tetovaní odkazujúcich na pravicový extrémizmus.

Dlhodobo sa hovorilo o tom, že pravdepodobnou šedou eminenciou v pozadí je ruský oligarcha Yevgeny Prigozhin, čo sa po niekoľkých mesiacoch po začiatku invázie aj potvrdilo, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Doteraz nebolo oficiálne potvrdené prepojenie medzi Wagnerovcami a ruskou vládou, aj keď viacero indícií nasvedčuje tomu, že to prepojenie tam oficiálne je. Súkromné vojenské organizácie sú pre niektoré štáty populárne a to hneď z niekoľkých dôvodov. Môžete si oficiálne či neoficiálne objednávať ich služby a nemusíte sa báť, že vám niekto bude vyčítať, že používate svojich vojakov povedzme nelegálne. Zvyčajne sa v radoch žoldnierov pohybujú bývalí vojaci, teda veteráni, ktorí dostávajú svoj mesačný plat a zvyčajne sa používajú ako bezpečnostná služba na ochranu osôb, či objektov. Keby sme to preniesli na Rusko, tak by to bolo pre Putina veľmi výhodné, keďže by sa nemusel obávať medzinárodnej pozornosti a mohol by tak pomerne jednoducho ovplyvňovať zahraničnú politiku, viac menej nepozorovane.

Operovali aj v Afrike či na Blízkom východe

Od roku 2014 boli Wagnerovci okrem Ukrajiny nasadení najmä v Afrike a na blízkom východe. Ich prítomnosť bola potvrdená v Sýrii, Sudáne, Stredoafrickej republike, Madagaskare či Líbyi alebo Venezuele alebo Mozambiku či na Mali.

Možno si poviete, že sú to tak nesúvisiace krajiny, že nie je úplne jasné čo tam žoldnieri môžu robiť. Avšak tieto krajiny spája jedna dôležitá vec, a to nestabilita alebo blízkosť k ruskej politike. Stačí sa pozrieť len na Sýriu, kde Rusko pomáha Asadovmu režimu. Wagnerovci tu pôsobia od roku 2015 a pomáhajú sýrskej armáde vo výcviku, teda pôvodne pomáhali, neskôr boli zapojení aj vo vojenských operáciách a ofenzívy. Z výpovedí vyplýva, že sa do Sýrie dostali civilnými letmi, kde deklarovali iný účel svojej cesty oproti tomu aká bola realita. Rovnako vojaci mali pôvodne vykonávať iné úlohy oproti tomu čo reálne vykonávali, teda ocitli sa v ofenzívach.

Veľmi podobne situácia prebiehala aj  Líbyi a afrických krajinách ako, Mozambik, Mali, Madagaskar alebo Sudán alebo Stredoafrická republika. Pri všetkých týchto krajinách boli nasadené stovky žoldnierov z Wagnerovej skupiny, ktorých usvedčili miestni, miestne médiá alebo bývalí žoldnieri. Pri všetkých minimálne cvičili milície či armádu, ktorá bola spojená s politikmi blízkymi Kremľu alebo sa zapojili priamo do ozbrojených konfliktov.

Možno sa pýtate, čo je motiváciou Kremľu pomáhať takto politicky nestabilným krajinám. V zásade ide o banské koncesie a nerastné bohatstvo, ktoré už ruské podniky v krajinách majú alebo ich chcú získať.

Prigožinove spoločnosti na sankčných zoznamoch

No a tu sa opäť dostávame k Prigožinovi, keďže bane zvyčajne prevádzkujú alebo sú inak napojené práve na jeho spoločnosti no a s tými je zase spojená Wagner Group. Wagner Group tak získava lukratívne ťažobné miesta, pričom výnosy z nich vo forme napríklad zlata či diamantov obchoduje ilegálne na čiernom trhu. Predpokladá sa, že banské koncesie fungujú ako protislužba za pomoc vybraným politikov v politických krízach a prevratoch naprieč africkými krajinami.

Príkladom je napríklad spoločnosť M-invest, ktorá je napojená na Prigozhina a uvedená na sankčných zoznamoch ako krycia spoločnosť pre operácie wangerovcov v Sudáne. Rovnako je uvádzaná aj spoločnosť Meroe Gold, ktorá v Sudáne pod ochranou Wagnerovcov prevádzkuje ťažbu zlata.

Takto nejak to funguje aj v stredoafrickej republike, kde zase operuje spoločnosť Lobaye Invest Sarl, ktorá je pobočkou M-invest a prevádzkuje v krajine bane so zlatom a diamantami. Rovnako tak je na hlavné osoby z Wagnerovcov napojená aj spoločnosť DIAMVILLE, ktorá je používaná ako krycia spoločnosť pre pranie peňazí z diamantov.

Wagnerovci tak majú pravdepodobne prsty aj v iných afrických štátoch, kde má Rusko koncesie na ťažbu. Nehovoriac o tom, že majú pravdepodobne zálusk na ďalšie.

Do minulého roka sa síce hovorilo o Utkinovi ako o vojenskej hlave Wagnerovcov a o Prigožinovi ako financmajstrovi, avšak až v septembri 2022 sa Prigožin oficiálne priznal, že založil v roku 2014 Wagner Group.

Kto je Prigožin?

Yevgeny Viktorovich Prigozhin je ale veľmi zvláštnym resp. neštandardným ruským oligarchom.

Prigožin sa narodil v Petrohrade do chudobnej rodiny a v 18 začal kariérou kriminálnika. Po niekoľkých krádežiach dostal 12 rokov vo vezení z čoho si nakoniec odsedel 9 rokov. Po prepustení predával hotdogy. Neskôr po páde sovietskeho zväzu začal podnikať, najprv sieťou potravín v Petrohrade a neskôr gamblingom a kasínami. Pričom so svojimi obchodnými partnermi založil aj ďalšie podniky v rôznych sektoroch. Podľa niektorých zdrojov sa s Putinom stretol práve v čase, keď prevádzkoval kasíno, keďže Putin bol členom kontrolnej komisie hazardu. O pár rokov neskôr otvoril reštauráciu v Petrohrade, a to celko nezvyčajnú v podobe lode na pobreží, ktorá sa volala New Island. V roku 2001 Prigožin osobne servíroval jedlo Putinovi a Chiracovi počas rokovaní a rovnako tak aj George W. Bushovi v roku 2002. O rok neskôr tu Putin oslavoval narodeniny.

Prigožin sa medzi Oligarchov dostal až prostredníctvom svojej spoločnosti Concord Catering, ktorá dostala zákazku na stravovanie štátnych úradníkov, vojakov alebo študentov. Až vtedy sa stal Prigožin skutočným oligarchom a niekedy vtedy sa mu začalo hovoriť Putin’s Chef.

Okrem jeho spoločností, ktoré sú napojené na activity Wagner Group v Afrike má Prigožin aj inú spoločnosť menom Internet Research Agency, ktorá je de facto trolou farmou s desaťtisícami profilov na sociálnych sieťach, ktoré tvoria diskusiu a vedú tak de facto hybridnú vojnu. Prigožin sa priznal, že takto ovplyvňovali volebnú kampaň a samotné prezidetské volby v Spojených štátoch v roku 2016. Z podobných aktivít je obviňovaný aj v afrických krajinách.

Prigožin sa k Wagner Group prihlásil na sociálnej sieti svojej spoločnosti Concord, a to 26. septembra minulého roku. Tento status bol publikovaný len pár dní po tom čo svet obehlo virálne video, kde Prigožin stojí pred väznicou, kde verbuje svojich vojakov k Wagnerovcom a sľúbi im za polročný turnus slobodu.

Tí mu veria, pravdepodobne preto, že nie je štandardným ruským oligarchom a navyše je bývalí väzeň. Odhaduje sa, že takto bolo naverbovaných asi 30-tisíc väzňov. Prigožin sa tak už niekoľko mesiacov prihovára priamo z Ukrajiny svojim sledovateľom, kde nie zriedkavo kritizuje Putina a Kremeľ za zlé vojenské plánovanie alebo nedostatočné zásobovanie jeho vojakov a tak celkovo vyzdvihuje úlohu jeho Wagnerovcov na Ukrajine napríklad v prípade obsadenia Soledaru alebo nedávneho obsadenia Bachmutu.

Jevgeni Prigožin sa tak stáva zvláštnou a populárnou ľudovou postavou medzi svojimi sledovateľmi, ktorá otvorene nadáva na vedenie Kremľa a hovorí o jeho chybách. V súčasnosti sa tak vedú spory o to, či to je len šikovná taktika, aby sa mohol stať napríklad nástupcom Putina alebo len jeho číre bláznovstvo a adrenalín.

Celkovo ale tak zapadá do ruskej oligarchie a fungovania Putinovho režimu, kde sa celkom bežne využívajú zahraničné krycie spoločnosti v daňových rajoch na podplácanie napríklad európsky politikov a pranie špinavých peňazí. O tom, ale v ďalšom videu.

Viac videí a článkov o Rusku nájdete v tejto sekcii. 

Návrat hore