Cez koho investovať? Ako si vybrať brokera?

Ktorá platforma je najlepšia?

Keby som si zoradil otázky podľa ich frekvencie, tak najčastejšie sa ma na sociálnych sieťach pýtate na to, cez koho investujem a cez koho by som vám odporučil investovať. Šťastím je, že za posledné roky sa paleta možností investovania značne rozšírila, a tak už nie ste odkázaný len na osobného bankára alebo agenta, ktorý vám predá investovanie do podielových fondov. Už to nie sú len banky, ale aj obchodníci s cennými papiemi alebo rôzny brokeri v zahraničí či na Slovensku. Aj keď je ponuka pomerne široká, tak v tomto videu sa pozriem na tie, ktoré sú v mojich očiach najatraktívnejšie platformy cez ktoré by som investoval alebo už investujem. Konkrétne sa pozrieme na Finax, Fondee, Portu a XTB či Interactive Brokers.

Tu musím upozorniť, že sa budeme baviť o situácii, keď chcete investovať väčšiu sumu vlastných peňazí alebo si chcete mesačne pravidelne „odkladať.“ Nebudeme sa baviť o tradingu, obchodovaní na páku či inom type aktívneho obchodovania.

Poďme najprv na prvú trojicu tzv. obchodníkov s cennými papiermi, ktorí sú svojou hlavnou myšlienkou navzájom veľmi podobní. Všetci obchodníci hlavne propagujú investovanie cez ETF, čiže obchodovateľné fondy, ktoré najčastejšie skrátka kopírujú najväčšie indexy, ako je nasdaq alebo S&P 500. A hlavne kladú dôraz na pasívne investovanie, ktoré v preklade znamená, že len raz zainvestujete a prostriedky necháte dlhšie obdobie len tak. Maximálne sa rozloženie rebalansuje, keďže pomer dlhopisov a akciií 50 ku 50 nemusí byť po rokoch rovnaký, keďže hodnota akciovej časti portfólia môže rýchlejšie rásť ako hodnota dlhopisov. Treba pripomenúť, že investovanie do ETFiek prináša aj daňovú výhodu, keďže po roku od nadobudnutia už nemusíte zisk z predaja etfka zdaňovať, čo sa nazýva časovým testom. To platí aj v prípade akcií, avšak všeobecne neplatí v prípade podielových fondov.

Jednou z prvých platforiem pasívneho investovania je Finax

Prvý Finax predstavuje inovatívnu formu obchodníka s cennými papiermi, ktorý ponúka niekoľko portfólií – od akciových až po veľmi konzervatívne dlhopisové. Finax ponúka možnosť investovať už od 10 eur mesačne, no len do jeho produktov. Ak máme akciového investora, ktorý vyslovene chce investovať do akcií, Finax mu ponúkne niektoré zo svojich portfólií, ktorým takpovediac dôveruje, resp. analytici spoločnosti ich otestovali a veria investičnej stratégii. Akciová investícia sa realizuje prostredníctvom nákupu ETF celých fondov a Finax nedovoľuje a ani nepodporuje možnosť vybrať si napríklad investíciu do Applu, či Microsoftu.   Skrátka investovať jednotlivo do akcií neviete, pretože Finax to nepodporuje a je to mimo jeho filozofie. Tu treba pripomenúť, že investovanie na vlastné triko a aktívnym obchodovaním vyzerá lákavo, ale väčšina ľudí skrátka nevydrží. Buď to nevýhodne predčasne predajú alebo prerobia oproti napríklad indexu S&P 500.

Finax sa stal na Slovensku veľmi populárnym hlavne kvôli svojim podcastom a videám, kde odpovedajú aj na poslucháčske otázky a venujú sa širokému spektru udalostí z bežného života ale aj investičného sveta. Samozrejme vždy v súvislosti s investovaním. Z hľadiska poplatkov si Finax berie 1,2% ako ročný poplatok za správu a rovnako si berie aj vstupný poplatok pri investícii do 1000 eur. Tento by už mal byť ale čoskoro zrušený.

Finax má samozrejme aj iné produkty ako európsky dôchodok alebo inteligentná peňaženka. To sú už ale trošku iné typy produktov alebo sú konzervatívnejšie, a to už je na iné video.

Portu ponúka viacero možností investovania

Ďalšou a trošku komplikovanejšou platformou je Portu, ktorá je produktom známej investičnej skupiny.   Portu je väčším supermarketom pre investovanie. Portu ponúka štandardizované portfólia na mieru, v ktorých ponuka pre investora rozložená podľa rizikovej triedy, ktorú si určí od 1 do 10. V takomto portfóliu sa mení zloženie jednotlivých tried aktív – rizikovejšie aktíva sú ETF zamerané na akcie, menej rizikové sú zamerané na dlhopisy, či cenné kovy. Pre skúsenejších investorov ponúka Portu možnosť investovať do tematických stratégií, zameraných na technológie, zodpovednú budúcnosť, zdravotníctvo či dividendové spoločnosti. Pre naozaj skúsených investorov ponúka možnosť výberu konkrétneho aktíva, či akcie. Investor má napríklad aj možnosť samostatne nakúpiť celý index S&P 500, či technologický index NASDAQ.

Ako vidíte Portu má dosť široké portfólio možností ako investovať a pri každom type má trošku inak nastavený ročný poplatok. Všeobecne ale platí, že portu vás odmení za dĺžku viazanosti investície, pri základnom produkte „portfólio na mieru,“ je to do troch rokov poplatok za správu jedno percento ročne, a potom na čím dlhší horizont sa zaviažete, tak tým nižší ročný poplatok dostanete. Veľkou výhodou je, že Portu má zjednotené poplatky a teda všetky služby, ktoré vám pri danom produkte ponúknu, vám zbalia do jedného ročného poplatku. Pri Portu si ešte treba dať pozor do čoho investujete. Finax vôbec nerieši dividendy, kupuje akumulačné ETFka z ktorých sú dividendy reinvestované a nemusíte vôbec riešiť daňové hľadisko. Portu to má rôzne a rovnako tak aj ďalšia platforma Fondee.

Najjednoduchším obchodníkom je Fondee

Ďalším obchodníkom v poradí je platforma Fondee, ktorá sa stále len rozrastá a oproti predchádzajúcim dvom je z môjho pohľadu najmenej pestrá. V zásade si môžete vybrať z ponuky 14 portfólií, ktoré sú zložené z ETFiek. 7 portfólií podľa miery rizika pripadá na klasickú stratégiu a 7 na ESG investora. V tomto prípade sa zohľadňujú pri investovaní dopady na životné prostredie a sociálne aspekty a zodpovedne riadené firmy.

S Fondee môžete investovať od 40 eur a poplatok je jednotný 0,9% ročne plus v priemere 0,15% ročne podľa toho akú nákladovosť ma to ktoré portfólio. Zároveň vám Fondee zabezpečí aj rebalansing.

Všetci traja obchodníci s cennými papiermi sú v zásade dobrým miestom pre vaše investície. Oproti bankám majú nižšie poplatky a v posledom období sa ukazuje, že aj banky znižujú poplatky a začínajú ponúkať aj investovanie do ETFiek, aby im neušiel vlak v tejto oblasti. V konečnom dôsledku je len na vás ktorého si podľa vašich potrieb vyberiete, keďže sa od seba v ponúkaných službách odlišujú.

Posledné dve služby, ktoré by som rád spomenul je Interactive Brokers a XTB, ktoré sú predsalen zameraním trochu iné, keďže sú to brokeri. Zjednodušene povedané, oni vám dovolia sa dostať na finančný trh, otvoriť si tam účet a nakupovať si akcie, ETF a iné finančné nástroje či produkty na vlastné tričko. Preto, keď sa vyberiete týmto smerom, tak buďte ostražitý a púšťajte sa do toho len keď ste si vedomí všetkých rizík. Ja osobne investujem aj cez brokera, avšak investujem pasívne, kupujem zvyčajne ETF indexov alebo dlhopisov prípadne v menšej miere akcie a ponechávam pozície otvorené dlhodobejšie. Aktívne neobchodujem.

XTB vs. Interactive Brokers

Začnime XTB, ktoré je aj sponzorom tohto videa. XTB je dlhodobo najpopulárnejším brokerom na Slovensku. XTB vzniklo v roku 2002 v Poľsku a v súčasnosti pôsobí v 17 krajinách, pričom pobočky -v Prahe a v Bratislave otvorili v roku 2008. Brokeri ako XTB si v zásade neberú priamo poplatok za správu investície, keďže vašu investíciu nespravujú, ale len evidujú a ani vám neponúkajú nejaké portfólio. Najhlavnejším príjmom je tzv. spred, teda rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou akcie. Tu treba upozorniť, že spread má XTB len na tzv. CFD kontraktoch, avšak keď kupujete za vlastné bez páky o čom sa celú dobu bavíme, tak XTB má spready rovnaké ako trh. Okrem toho XTB má ešte menšie poplatky za konverziu či za väčšie objemy obchodov.

XTB si napríklad berie poplatok za prevod. V prípade, že spravíte bankový prevod, tak je to zadarmo, avšak trvá to jeden či dva dni. V prípade, že prevod spravíte prostredníctvom karty čo je síce okamžite, ale v eurách zaplatíte 0,7% a v dolároch 0,95% z transakcie. Výnimkou je platba cez PayPal. Nevýhodou je, že zároveň platíte aj za konverziu, keď nakupujete niečo čo je denominovane napríklad v dolároch a vy máte eurá. V tomto prípade dáte 0,5% za zamieňanú sumu. Zároveň pri výbere prostriedkov, je lepšie si vybrať viac ako 100 eur, inak vám broker stiahne 10 eur ako poplatok. Rovnakú sumu zaplatíte za neaktívnosť, ak ste v posledných 12 mesiacoch nespravili žiaden vklad alebo obchod. Samozrejme, keď tam nemáte žiadne prostriedky, tak vám nič nebude strhnuté.

Ako som spomínal najhlavnejším príjmom platforiem ako je XTB je spread, teda spomínaný rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou. Ten je nastavený rôzne pri akciách ako Apple sa pohybuje okolo 0,3 pri ETF S&P 500 okolo 0,02%. Závisí od konkrétneho ETFka alebo akcie. Tu treba ale opäť pripomenúť, že tento spread sa týka len CFD, teda obchodovania na páku. V prípade klasického obchodovania je spread nastavený rovnako ako trh a teda XTB ho nemá vyšší. V konečnom dôsledku sa vás budú pri klasickom obchodovaní týkať len poplatky ktoré som pred chvíľou spomínal, teda poplatok za neaktivitu, poplatok za zámenu meny alebo poplatok za platbu kartou.

Navyše XTB nedávno spustilo aj produkt frakčné akcie, kde sú poplatky rovnaké, avšak hlavným princípom je, že viete nakupovať zlomok akcií, napríklad si nemusíte kúpiť celú akciu applu za 180 dolárov, ale kúpite si len polovicu. Úplné minimum za ktoré si môžete kúpiť akúkoľvek akciu je 10 eur. Navyše frakčné akcie sa zrátavajú. To znamená, že keď kúpite zvyšnú polovicu, tak získate celú akciu Applu. Okrem toho v rovnakom podiele dostávate aj dividendu z vlastníctva akcií, akurát strácate hlasovacie právo.

Z XTB, ktoré sa pôvodne zameriavalo na obchodovanie menových párov a obchodovanie na páku sa stala šikovná platforma, kde môžete držať akcie či ETF dlhodobo a prakticky za nízke poplatky. Vďaka frakčným akciám už môžete investovať skutočne malé sumy.

Posledným brokerom na ktorého sa pozrieme je Interactive Brokers. Ide asi o najpopulárnejšieho brokera vo svete, ktorý má už niekoľkoročnú tradíciu, veľmi široké portfólio a dobrú reputáciu.

Na úvod treba spomenúť, že IB prekonáva XTB v množstve obchodovaných akcií či ETFiek, čo je prirodzené, keďže platforma je väčšia a určená aj pre inštitucionálnych obchodníkov. Niektorí brokeri dokonca využívajú na obchodovanie práve IB.

Nevýhodou oproti napríklad XTB je, že Interactive Brokers nemá slovenskú alebo českú optimalizáciu a teda pre tých, ktorí majú slabšiu angličtinu to bude boj alebo doslova nemožné. Rovnako je v angličtine aj zákaznícka podpora. Zároveň si treba na registráciu vyčleniť aspoň polhodinu, pretože musíte vyplniť celkom dosť formulárov, aby vás mohli finálne verifikovať.

Rovnako si budete musieť vyhradiť čas na zorientovanie sa na platforme. Priznám sa, že aj mne to trvalo pomerne dlho, kým som zistil čo kde nájdem a či nakupujem to čo som chcel. No a poplatková štruktúra tiež nie je med lízať.

Pri IB neplatíte za prevod cez kartu či paypal nič, pretože broker to skrátka nemá a musíte peniaze prevádzať bankovým prevodom, ktorý trvá jeden až dva dni, keďže peniaze posielate na nemecký účet.

Pri IB sú poplatky schované pod dvoma hlavnými typmi účtov, a to tiered a fixed. Pravdou je, že keď neobchodujete desatisíce eur, tak sa vám oplatí prepnúť účet do tiered. Následne platíte poplatky za jednotlivé cenné papiere podľa toho v akej mene sú denominované a na akej burze sa obchodujú.

Napríklad pri akciách a ETF obchodovaných v USA zaplatíte 0,0035 dolára za akciu (do 300tis kusov) v rámci obchodu. Avšak minimálne 0,35 dolára za transakciu a maximálne 1% z hodnoty transakcie. Pri Európskych akciách a ETF sú poplatky zase nastavené trošku inak. Odlišné podmienky platia aj pre ostatné krajiny.

Okrem toho má IB jeden výber mesačne zdarma a rovnako neplatíte ani za neaktivitu alebo za vedenie účtu. Okrem  toho špecifikom IB je, že v prípade, že chcete mať aktuálne burzové dáta a nie len dáta z opozdením, tak si musíte priplatiť.

Rovnako aj v prípade Interactive Brokers viete nakupovať frakčné akcie či niektoré ETFká z USA a Európy, pri ktorých je poplatková štruktúra rovnaká ako pri obchodovaní celých akcií. Podľa podmienok musíte nakúpiť alebo aspoň ekvivalent hodnoty 1 dolára alebo 0,0001 akcie.

XTB aj Interactive Brokers sú z hľadiska objemu poplatkov pri menších investoroch veľmi podobné. Nevýhodou XTB je konverzný poplatok, ktorý spravidla vychádza vyššie ako pri IB v prípade, že kupujete napríklad americké akcie. Rozdiel je ale malý. Pri XTB viete obísť konverziu cez založenie účtu v dolároch a prevode napríklad z Revolutu, ktorý má poplatky za konverziu výhodnejšie ako bežné banky. Pri IB zase nezabúdajte, že platíte aj za kus akcie či etfka.

Každopádne keď sa cítite na to, aby ste sporili/investovali sami, tak nič nepokazíte ani keď si vyberiete IB ani keď si vyberiete XTB, možno stojí za to si vybrať obe platformy a vyskúšať si oboje.

Nezabúdajte na to, že IB je pre pokročilejších a všetko je v cudzom jazyku, či už platforma alebo zákaznícka podpora. Obe platformy ponúkajú ešte ďalšie služby, ale tie už nie sú predmetom tohto videa.

Návrat hore