Koľko zarábajú vo Vatikáne?

Aký plat má pápež, kardináli či biskupi?

Pod predchádzajúcim videom o Vatikáne ste mi mnohí písali a pýtali sa koľko zarába pápež, kardináli či biskupi. Preto som pre vás pripravil toto krátke video, kde si na tieto otázky odpovieme.

Zosekanie platov

Až do začiatku tohto roka sa veľa o platoch najvyšších predstaviteľov katolíckej cirkvi nehovorilo. Zmenila to až správa z jari tohto roka, kedy sa pápež František rozhodol znížiť platy kvôli zlej finančnej situácii svätej stolice a Vatikánu, keďže koronakríza zasiahla aj tento najmenší štát na svete a celková sekera v rozpočte je približne 50 miliónov eur. A to mimochodom polovicu rozpočtu tvoria len samotné platy.

Začnime najvyšším, a to pápežom. Pri ňom to je celkom jednoduché, pretože žiaden plat nepoberá a žije na „účet“ Cirkvi. Samozrejme, pápežovia nedostávajú ani žiaden dôchodok, keďže je to doživotná funkcia. Aj keď našli by sme jednu nedávnu výnimku a to Benedikta 16, ktorý sa v roku 2013 vzdal svojho úradu a v súčasnosti je v zásade na dôchodku na ktorom dostáva 2500 eur mesačne. Benedikt 16 má v súčasnosti titul Emeritného rímskeho biskupa.

Najviac majú kardináli

Poďme ďalej. Kardináli, ktorých je v súčasnosti 219 z rôznych častí sveta a ktorí volia pápeža v konkláve majú na rozdiel od pápeža mesačný plat. Približne 20 z nich žije vo Vatikáne, kde majú plat od 4000 do 5000 eur. Pri zvyšných kardináloch záleží kde sa nachádzajú a práve od toho je odvodený ich plat. Samozrejme keď zoberieme do úvahy, že priemerný plat v Taliansku je približne 2500 eur, tak to nie je tak veľa, avšak treba myslieť aj na to, že vo Vatikáne neexistuje DPH a clá pre duchovných a ostatných zamestnancov. Zároveň majú duchovní ubytovanie za lepšiu cenu.

Hierarchicky sú pod kardinálmi biskupi a arcibiskupi, ktorí majú vo Vatikáne platy približne od 3-tisíc eur do 3800 eur mesačne. Samozrejme nemusí to byť úplne presné, keďže záleží aj od zodpovednosti samotných kardinálov či arcibiskupov a biskupov. Kňazi majú platy vo Vatikáne približne 1200 eur mesačne.

Práve na jar tohto roka sa rozhodol František znížiť platy kardinálov o 10%, ostatných duchovných ako sú arcibiskupi a biskupi o 8% a všetkých ostatných, kam patria napríklad aj zamestnanci vatikánskych múzeí o 3%. Tak ako Slovenská verejná správa aj Vatikán má svoje platové tabuľky, ktoré majú 10 úrovní a 4 úrovne pre najvyššie funkcie, avšak ktorá funkcia či zamestnanie kam patrí nie je známe. Väčšina úrovní by mala mať zmrazené zvyšovanie platov do jari 2023.

A ako sú na tom Slovenskí duchovní? Oni majú rovnako svoju tabuľku, ktorá je odstupňovaná na základe funkcie a odpracovaných rokov. Smutnou pravdou je, že na mnohých pozíciách to platovo nie je ani na úrovni minimálnej mzdy. Na strane druhej niektorí duchovní môžu mať ubytovanie za lepšiu cenu či mať iné výhody, ktoré tá ktorá diecéza či farnosť poskytuje, avšak toto nám nie je presnejšie známe a skôr bude pravdou, že bežní duchovní na Slovensku si nebudú môcť veľmi vyskakovať.

 

Návrat hore