Prinášam vám ôsmy newsletter, ktorý mapuje ekonomické udalosti doma a vo svete za 12. týždeň tohto roka.
Udalosti doma
Najviac vzrástla nezamestnanosť v Revúcej a Rimavskej Sobote
Úrad práce sociálnych vecí a rodiny zverejnil štatistiky nezamestnanosti za február, čo znamená, že môžeme porovnať celý jeden rok od začiatku pandémie. Na situáciu v okresoch sa pozrela redakcia Denníka E. Čo zo štatistík vyplýva?
- Nezamestnanosť stúpla za celé Slovensko vo februári na 7,9%, čo je najviac za posledné štyri roky.
- Najvyššiu nezamestnanosť má Rimavská Sobota (20,7%), Revúca (19,7%) a Sabinov (19,2%)
- V Revúcej rástla nezamestnanosť za posledný rok 2,5-krát rýchlejšie než vo zvyšku Slovenska. V Rimavskej Sobote a v Sabinove rástla 1,8-krát rýchlejšie. než vo zvyšku Slovenska. V Poltári bol rast 1,6-krát rýchlejší.
- Najrýchlejšie rástla nezamestnanosť za posledný rok v okresoch ako Revúca, Sabinov a Rimavská Sobota.
- Z hľadiska celého Slovenska najviac vzrástla nezamestnanosť v ubytovaní a v gastre. Úrady evidujú 2,5-krát viac uchádzačov ako v minulom roku, 2-krát viac nezamestnaných je v odvetví umenia, rekreácie a zábavy. Naopak najmenej sa zvýšil počet uchádzačov z verejnej správy či obrany.
- Na Slovensku ubudlo 28 500 pracovných miest a pribudlo 77-tisíc uchádzačov. Kým vo februári 2020 sa o pracovné miesto uchádzalo 1,5 človeka, dnes to je 3,5 človeka.
Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu
- Podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky (IFP) keby sme zaviedli lockdown na tri týždne, tak by náš to vyšlo 2% HDP (2 miliardy eur) a 10-tisíc pracovných miest.
- IFP zároveň vo svojej makroprognóze zosekal predpokladaný rast HDP v tomto roku, a to zo 4,3% na 3,3%.
- Podľa štatistického úrad v januári navštívilo ubytovacie zariadenia len 6% návštevníkov z ich počtu v januári minulého roka. „Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele.
- V Lidli a Kauflande dostanete recyklované bločky. Sfarbené sú do modra, čiže si ich určite všimnete.
- Na jeseň by už mali byť oznámené zmeny v rámci stavebného konania. Povoľovací proces by sa mal skrátiť maximálne na tri mesiace z dnešných 300 dní. Zároveň sa majú procesy viac digitalizovať a stavebné úrady by mali opäť prejsť na štát a obce si bude regulovať výstavbu cez územný plán.
Udalosti vo svete
Zapchatý Suezský prieplav
V utorok ráno uviazla v Suezskom prieplave jedna z dvadsiatich lodí sveta (Ever Given), ktorá dokáže prepraviť 20-tisíc kontajnterov naraz. Pre porovnanie, bežné lode preplavujú menej, a to 5 až 7-tisíc kontajnerov.
Prečo je to dôležité?
- Doprava v Suezskom prieplave je doslova zapchatá a na prieplav kanálom čakajú desiatky lodí.
- Celkovo cez Suezský prieplav prejde 12% objemu svetového obchodu, pričom ním prepláve 30% všetkých lodných kontajnerov.
- Prostredníctvom lodných kontajnerov sa prepraví približne 90% tovaru (komponenty do áut, oblečenie, elektronika atď).
- Zablokovaný prieplav, tak spôsobil meškanie dodávok tovaru v hodnote 6 až 10 miliárd dolárov za týždeň. Problém zhoršuje aj fakt, že kvôli pandemii je lodná kontajnerová preprava preťažená a jej ceny za prepravu sa násobne zvýšili. (Konrajnerovú prepravu som spomínal tu).
- Otázne je, čo bude nasledovať po odblokovaní prieplavu, keďže čakajúce lode budú musieť byť korigované kvôli obmedzenej kapacite prieplavu nehovoriac o nápore na Európske prístavy kam lode smerujú.
Krátke zaujímavosti o ktorých sa mi nechce písať veľa textu
- Šéf FEDu Jerome Powell musí naďalej vysvetľovať prečo radikálne vyššia inflácia v USA nepríde. Do táboru pochybovačov sa už pridal aj bývalý minister financií Larry Summers a hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) Olivier Blanchard.
- Dobrým príkladom aký negatívny dopad môže mať politika na menovú stabilitu krajiny a finančné trhy je Turecko. Erdoğan vyhodil šéfa centrálnej banky Naciho Ağbala, ktorý bol kritizovaný za prísnu menovú politiku. Nový šéf Şahap Kavcıoğlu je už štvrtým guvernérom za posledné dva roky. Turecko pritom nie je v ľahkej situácii, bojuje s infláciou a deficitom bežného účtu. Po vyhodení šéfa centrálnej banky sa turecká líra prepadla o 15%. Veľmi pravdepodobne Turecko čakajú ťažké inflačné časy.
- Index spotrebiteľskej dôvery v Eurozóne sa zlepšil, a to nad očakávania. Index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne dosiahol v marci -10,8 bodu oproti februárovej hodnote -14,8 bodu. Zatiaľ ide v rámci Eurozóny, ale aj EÚ o najlepšie údaje za posledných 13 mesiacov.
- V Španielsku budú na tri roky testovať skrátený pracovný týždeň (32 hodín miesto 40 hodín). Zapojí sa do neho 200 firiem s celkovo 6000 zamestnancami.
- Saudi Aramco, najväčší producent ropy na svete oznámil 44% pokles čistého zisku v minulom roku.
- V USA je viac realitných agentov (1,45 milióna) ako domov na predaj (1,04 milióna).
- Podľa Americkej finančnej správy (IRS) jedno percento najbohatších Američanov nepriznáva približne pätinu svojho majetku. Skrýva ho prostredníctvom off-shore spoločností či rôznych investičných fondov. Z toho dôvodu sa administratíva Bidena zameriava na zvýšenie dani pre túto skupinu obyvateľov.
- Vo svete prebieha nezvyčajné promo na vakcínu. Uber a Lyft v USA poskytuje zľavu či jazdu zadarmo v prípade, keď sa idete dať očkovať do vakcinačného centra. V Spojených arabských emirátoch poskytujú pre domácich 25% zľavu v hoteloch v prípade, že sú zaočkovaní.
- Tesla sa vyjadrila, že nebude pri platbe Bitcoinami prevádzať Bitcoiny hneď do fiatu, ale naopak ponechá si ich.
- Koľko by ste mali, keby ste minulý rok investovali tisíc dolárov?
- V USA sa naďalej prepadáva predaj nových domov. Vo februári sa oproti januáru prepadol o viac ako 18%, čo je mimochodom najnižší predaj za posledných 9 mesiacov. Priemerná cena nového domu v USA je 350-tisíc dolárov. Nasledovný graf síce môže vyzerať ako situácia z roku 2008, avšak vyšší rast cien nehnuteľností než miery hypoték je skôr pozitívnou informáciou, čo sa o Kanade povedať nedá…