Čo je Cashback?

Cashback by sme mohli rozdeliť na dve vetvy a to podľa toho kto ho poskytuje. Jedna vetva budú portáli ako tipli a druhá budú vydavatelia kreditných kariet, teda banky. Začneme pekne chronologicky.

Ako to už býva zvykom pri finančných inováciách, tak prvý koncept Cashbacku, čiže vrátenia peňazí za platby, prišiel z USA, a to od spoločnosti Discover v roku 1986. Spoločnosť bola prvá, ktorá poskytovala odmeňovací systém spolu s používaním kreditných kariet. Discover mimochodom funguje na trhu vydavateľov kariet po boku Visa či Mastercard dodnes.

Debetná karta a kreditná karta nie je to isté

Len pre ujasnenie. Debetné karty používame v spojitosti s našimi peniazmi, ktoré máme na účte. Naopak v prípade kreditnej karty disponujeme peniazmi banky. Oproti debetnej karte máte bezpečnejšiu kartu, ktorá vám poskytuje ako bonus ešte všelijaké poistenia či vyššiu ochranu pri nákupe na internete.  V určitých prípadoch sa ju oplatí vlastniť, napríklad keď veľa cestujete.

Na strane druhej je kreditná karta drahšia. Platíte vyšší poplatok za kartu či už na mesačnej alebo ročnej báze a hrozí vám platenie úrokov, ktoré sú vyššie ako na spotrebných úveroch, avšak len po uplynutí bezúročného obdobia, ktoré je väčšinou okolo 50 dní.

ekonomia ludskou recou

Kreditky u nás nie sú veľmi populárne

Na Slovensku a všeobecne v Európe sa až tak kreditné karty až na pár výnimiek nepoužívajú. Na Slovensku má kreditku len každý piaty človek, zatiaľ čo v USA je to skoro 7 ľudí z 10. 

A ako funguje odmeňovací systém? Veľmi jednoducho. Za vaše elektronické platby dostávate bonusové body alebo 0 až 3% z vašej platby. Suma vám je následne mesačne alebo ročne pripísaná. Samozrejme každá banka má ešte vlastné podmienky v rámci odmeňovacích programov. Napríklad nemusíte dostať odmenu každý mesiac ale len každý rok. Rovnako môže byť výška odmeny obmedzená nejakou celkovou sumou a po prektočení sa odmena zníži.

Pri téme kreditiek a cashback programov je ešte potrebné zdôrazniť, že inak fungujú odmeňovacie programy v USA a inak v Európe.

V Európskej únii sa odmeny na kreditkách zmenšili

Banky totižto odmeňujú svojich zákazníkov z tzv. interexchange fee, čo je poplatok, ktorý platia obchodníci z transakcie za to, že akceptujú vašu transakciu z platobnej karty. Samotný poplatok smeruje bankám, aby mohli medzi sebou túto transakciu vyrovnať. Avšak kľúčová je výška poplatku. V USA je poplatok aj vo výške dvoch či troch percent podľa toho o akú „vzácnu“ kartu sa jedná. V Európe je tento poplatok od roku 2014 nastavený na 0,3% pri väčšine kariet. Čo v preklade znamenalo obmedzenie odmien zo strany bánk.

V USA tieto odmeny pokračujú, avšak situácia s nimi nie je eticky celkom okej. Existujú portály, ktoré vám dajú kompletný návod ako body zbierať a cestovať napríklad v prvej triede emirates aj vďaka bonusovým míľam za používanie kreditky. Morálne to ale nie je celkom okej, kedže v konečnom dôsledku pár ľudí si užíva na úkor obchodníkov, ktorý poplatok platia. Nehovoriac o spotrebiteľoch na ktorých v konečnom dôsledku obchodníci prenesú poplatok vo forme vyšších cien.

Cashback portály sú viac rozvinuté

A teraz prejdime k samotným portálom či aplikáciám. Tu už môžeme debatovať aj o Slovensku, keďže tento typ cashbacku je tu viac rozšírený. Na Slovensku fungujú viaceré cashbackové portály ako napríklad spomínané Tipli alebo aj Refundo. Ich fungovanie je celkom jednoduché. Cieľom týchto portálov je dostať čo najviac obchodov na web a zároveň čo najviac zákazníkov. S obchodmi si dohodnú províziu za zákaznkov, ktorých dostanú na ich e-shop a ktorí si aj v konečnom dôsledku u nich nakúpia.

Následne sú peniaze, ktoré ušetríte z nákupov na váš účet pravidelne pripisované. Avšak pri niektorých zahraničných veľkých portálov sa objavili aj správy, že ich nie vždy vyplácajú. V konečnom dôsledku je cash back formou affiliate marketingu, kedy medzi obchodníka a zákazníka vzstupuje tretia strana, ktorá za sprostredkovanie zákazníka dostane províziu.

Cashback portály majú dlhšiu históriu v zahraničí a na Slovensku či v Česku sa skôr stále rozbiehajú. Samotné portály sa od seba líšia výškou vrátených peňazí za nákup či periodicitou vyplácania. Samozrejme každý portál má tieto podmienky nastavené trochu odlišne.

Je hádam jasné, že na  týchto portáloch nezbohatnete, ale môžete si aspoň niečo málo privyrobiť.

Používanie portálov je jednoduché a je tu len malá vstupná bariéra, keďže prakticky vám stačí regstrácia a rozšírenie do prihliadača, ktoré vás upozorní na cashback, keď navštívite partnerskú stránku. V prípade kreditných kariet je vstupná bariera vyššia, avšak karty umožňujú v určitých prípadoch získavať odmeny za platby kdekoľvek a nie len v určitých obchodoch. Problémom je, že po obmedzení interexchange fee sa ponuka benefitov v Európe scvrkla.

Napriek tomu, keby ste mali záujem o kreditnú kartu, tak nezabudnite pozorne čítať podmienky, aby ste zbytočne neprišli o peniaze, keďže úroky na kreditkách nie sú nízke.

 

Návrat hore