Koľko zaplatíme štátu z našej mzdy?

Dôležitá je cena práce a nie hrubá mzda

Rozmýšlali ste niekedy, koľko zo mzdy platíte štátu na účet každý mesiac? Je to približne 55 %. Zdá sa vám to veľa? Tak si to poďme rozobrať na drobné.

Predstavte si to. Robíte celý mesiac a zo zmluvne dohodnutej odmeny tisíc eur vám príde len 77 %, teda viac ako tri štvrtiny. Predstavovať si to nemusíte, lebo to je realita. Dôvodom je, že ešte zaplatíte z hrubej mzdy sociálne a zdravotné odvody a samozrejme daň z príjmu.

Do sociálnej poisťovne zaplatíte:

 1. Nemocenské poistenie 14 eur
 2. Starobné dôchodkové poistenie 40 eur
 3. Invalidné dôchodkové poistenie 30 eur
 4. A poistenie v nezamestnanosti 10 eur
 5. Do vašej zdravotnej poisťovne putuje 40 eur
 6. Ako bonus ešte zaplatíte daň z príjmu 19%, teda 94 eur.

Na prvý pohľad to nie je veľa, avšak problematika je komplexnejšia. No zabudli sme na cenu práce inak nazývanú aj superhrubú mzdu. Čiže vašu mzdu ešte predtým, než z nej zaplatí váš zamestnávateľ všetky odvody.

Váš zamestnávateľ prispieva len do sociálnej a zdravotnej poisťovne:

 1. nemocenské poistenie 14 eur
 2. Starobné dôchodkové poistenie 140 eur
 3. Invalidné dôchodkové poistenie 30 eur
 4. A poistenie v nezamestnanosti 10 eur
 5. Úrazové poistenie 8 eur
 6. Garančné poistenie 2,5 eur
 7. A do rezervného fondu solidarity 47,5 eur

Spolu je to okolo 252 eur a ešte sme zabudli na ďalších desať percent čiže 100 eur do zdravotnej poisťovne. Celkovo to je 352 eur. To znamená, že zo svojej ceny práce 1352 eur vám ostalo približne 771 eur a nejaké drobné. To je 57 percent.

Netreba zabudnúť na to, že zamestnávateľ vám pri klasickej 8 hodinovej práci 5 dní v týždni musí zabezpečiť stravu. A to buď v jeho prevádzke alebo formou gastráčov. Tu sa ich vplyvom zaoberať nebudeme a problematiku gastráčov si rozoberieme v inom videu.

A teraz si predstavte, že s vašou čistou mzdou nakupujete potraviny a palivo do vášho auta + máte nejaké neresti vo forme nejakej tej cigaretky a pivka. V týchto nákupoch máte ako bonus zarátané nepriame dane, teda DPH a spotrebné dane.

Koľko ide štátu z našich vyfajčených cigariet? 

Priemerná cena cigariet s 20 cigaretami v krabičke bola v minulom roku 3,41 eura s DPH. Z toho tvorí DPH 57 centov. Z 2,84 eur tvorí spotrebná daň dve eurá a šesť centov, pretože je stanovená ako súčet 23 % z ceny cigariet a sadzby, ktorá je vyrátaná na počet kusov. V súčasnosti je to 64,10 eur na 1000 kusov. Práve táto posledná sadzba sa zvykne meniť, čo následne stojí za rastom ceny cigariet.

Celkovo z ceny 3,41 eura za jednu krabičku ide 2,63 eura na účet štátu.Keď si zoberieme, že mesačne vyfajčíte 10 balíkov, tak z celkovej ceny 34,1 eur ide 26,3 eur štátu. Vypočítaná vážená priemerná cena cigariet za kalendárny rok 2019 je 170,82 eura/1 000 kusov cigariet.

Koľko dáme štátu z vypitého piva? 

Za jedno euro si kúpite jedno veľké pivo a v ňom je zarátaná DPH a spotrebná daň z piva. Z jedného eura tvorí DPH 17 centov, čo znamená 83 centov za pivo bez DPH. A daň z piva je v tejto cene premietnutá vo výške osem centov, keď je to pivo z veľkého pivovaru.

To znamená štvrtinu z ceny piva tvoria dane, teda 25 centov. Keď si zoberieme, že vypijete za mesiac 20 pív, tak je to päť eur na účet štátu.

Koľko zaplatíme štátu, keď tankujeme?

Samozrejme pravdepodobne máte auto a dochádzate do práce. Keď nie, tak sa nebojte aj v cene iného typu dopravy je premietnutá spotrebná daň z paliva. Jedine, že by ste chodili na bicykli. Teoreticky môžeme predpokladať, že mesačne prejazdíte 50 litrov benzínu, čo pri súčasnej cene benzínu 1,2 eura za liter je približne 60 eur.

Cenu benzínu tvorí hlavne spotrebná daň a to vo výške približne 55 centov z jedného litra benzínu bez DPH. Zvyšok je cena benzínu, čo je samozrejme cena suroviny a nejaká marža predajcu. Celkovo tak dáte zo 60 eur mesačne 10 eur ako DPH a 27,5 eura ako spotrebnú daň.

V polovici septembra bola podľa štatistického úradu priemerná cena 95-oktánového benzínu 1,421 eura. 0,237 eura z tejto ceny tvorí daň z pridanej hodnoty, 0,554 eura spotrebná daň. Cena benzínu pred zdanením je 0,63 eura.

Inými slovami – cena benzínu je 0,63 eura a 0,791 eura zaplatíme na daniach. Takmer 56 percent z ceny ostáva štátu.

Samozrejme netreba zabudnúť na jedlo, na ktoré dáte 200 eur mesačne. Tu platíte 10% DPH, čo je z 200 eur približne 18,18 eur.

Plus môžeme počítať s tým, že 100 eur mesačne miniete na bežnú spotrebu. Tu počítame s 20% DPH, čo znamená 16,67 eura štátu.

Keďže musíte aj nikde bývať, tak platíte sa teplo, vodu a elektrinu. Dajme tomu, že to je rovnako stovka do mesiaca, čiže rovnakých 16,67 eura štátu. Zvyšok peňazí pravdepodobne ušetríte alebo miniete na bývanie.

Koľko teda dáte celkovo mesačne z vašej ceny práce štátu? Zamestnávateľ odvedie 352 eur a vy odvediete na odvodoch to sociálnej a zdravotnej poisťovne 134 eur a 94 eur odvediete vo forme dane z príjmu. Ďalej zaplatíte na dani z pridanej hodnoty 72,35 eur a na spotrebných daniach necelých 50 eur (49,7 eur).

Celkovo z ceny práce 1352 eur dáte štátu zo svojej práce 702,05, čiže 48 percent. V preklade, na seba pracujete mesačne len 9 a pol dňa.

Práve  o tomto výpočte je aj každoročne počítaný deň daňovej slobody, ktorý sa počíta odlišnou formou, avšak má rovnaké výsledky. Je to deň odkedy do konca roka už pracujete len na seba, pričom dovtedy ste pracovali pre štát. Samozrejme štát z týchto peňazí financuje a spravuje celú verejnú správu. To znamená zdravotníctvo, obranu, sociálny systém alebo aj samosprávy. Otázne je či to spravuje efektívne.

Ako sa môžete tomuto vyhnúť? No asi nijako, v okolitých štátoch to nebude zásadne odlišné.

Deň daňovej slobody v roku 2019 v jednotlivých krajinách podľa Deloitte. Na Slovensku vychádza na 2. júna.

Koľko zaplatíme štátu

Zdroj: deloitte.sk

Jedinou možnosťou sú voľby prostredníctvom ktorých môžete zmeniť ľudí ktorí sedia v parlamente vo vláde či v samosprávach. Netreba byť naivní dane vám radikálne neznížia, avšak môžu spravovať vaše dane efektívnejšie.

Tak čo už rozumiete prečo majú mimovládne organizácie a novinári bojujúci proti korupcii zmysel?

Zdroje:

 • Video vyšlo aj na denníku SME v rámci magazínu INDEX.
 • Kalkulačka, kde sa môžete pozrieť na to, koľko platíte z vašej mzdy štátu, je tu: podnikajte.sk.
 • Šikovná kalkulačka na cigarety, ktorá vám poskytne obraz o tom, ako sa zvýši ich cena, keď zmeníte výšku dane. (Je to lasický excelovský súbor, keďže som spomínané makrá nevedel nahrať na web, keby niečo nevychádzalo, kludne mi napíšte. Na webe sa mi už excel nepodali nájsť). Kalkulačka
 • O spotrebnej dani z tabakových výrobkov (aj s príkladom) tu.
 • O spotrebnej dani z alkoholických nápojov tu.
 • O daniach, ktoré platíte pri tankovaní tu.

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore