Jordan Belfort – príbeh podvodníka

Jordan Belfort sa narodil v roku 1962 do židovskej rodiny v Bronxe v New Yorku. Obaja jeho rodičia boli profesiou účtovníci. Z jeho mladosti je známe len to, že si slušne zarobil spolu s kamarátom na predaji zmrzliny počas strednej školy. A ešte to, že získal titul z biológie na American University.

Po univerzite nepokračoval v tom čo vyštudoval, ale pracoval ako podomový predajca mäsa a plodov mora na Long Island. Podľa jeho slov sa mu tento biznis rozrástol a zamestnával niekoľko ľudí až kým nezbankrotoval v jeho 25-tich rokoch.

Svoju maklérsku kariéru, resp. v angličtine na to je výraz stockbroker, započal v L.F. Rothshield, čo bola obchodná a investičná banka, ktorá fungovala od roku 1899. Na jej nešťastie a rovnako nešťastie Jordana Belforta, banka v roku 1987 na tzv. čierny pondelok skončila.

Čierny pondelok

Mimochodom čiernym pondelkom sa označuje 19. október 1987 a je to deň, kedy burzy doslova skolabovali. Svetové burzy vtedy padli od 20 do 50%. Samotný prepad bol silnejší ako počas veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch. A dôvod? Nikto to úplne presne nevie a pravdepodobne to bola kombinácia viacerých faktorov, avšak to už je na samostatné video. Dôležité je povedať, že v ďalších dňoch sa obchodovanie v zásade dostalo do normálu a nedopadlo to ako veľká hospodárska kríza.

Jordan Belfort, tak prišiel o prácu a vo svojich 25 rokoch založil spolu s Daniel Porushom Stratton Oakmont, ktorá bola najprv franšízou Stratton securities, avšak aj tú Belfort neskôr odkúpil. Fungovanie Stratton Oakmont bolo v zásade rovnaké ako vo filme, na čo v angličtine majú srandovný výraz, Boiler room. Jedná sa o násilný predaj akcií pod „vysokým tlakom.“ A či to je legálne? Samozrejme nie je to úplne legálne a predajcovia nie vždy hovoria úplnú pravdu.

Pink sheets – lacné akcie s možnosťou vysokého zisku, ale aj straty

Tak ako vo filme aj v skutočnosti firma predávala primárne tzv. Penny stocks alebo Pink sheets. Jedná sa o akcie spoločností, ktorých hodnota je okolo jedného dolára, niekedy sa hovorí aj o hranice 5 dolárov, preto penny stocks, pretože sa obchodujú za pennies of dollars.

Tieto akcie sa síce môžu obchodovať na burzách, avšak zvyčajne na to nemajú dosť kapitálu a skôr sa obchodujú cez mimoburzové trhy, tzv. OTC- over the counter. A tu pôsobili aj makléri zo Stratton Oakmont.

ekonomia ludskou recou

Treba zdôrazniť, že v tom čase v 80. a 90. rokoch ešte nebolo obchodovanie penny stocks na mimoburzovom trhu natoľko regulované. A regulácia sa sprísnila až po afére so Stratton Oakmont a inými spoločnosťami, ktoré predávali akcie veľmi podobne.

Charakteristikou obchodovania penny stocks je ich volatilita, teda v preklade, že ich cena je ako na hojdačke. A rovnako to, že o firmách ktorých akcie sa predávajú sa vie len málo a väčšinou to vedia len samotní makléri. A ako už vieme, tí to môžu aj zneužiť.

Pump and dump schéma

Jordan Belfort a jeho obchodníci nerobili žiadne sofistikované podvody. A využívali len tzv. pump and dump stratégiu. Nejakú časť Pink sheets nakúpili dopredu, následne začali s horlivým predajom nič netušiacim ľuďom a následne po raste ceny svoje akcie predali, a tak zarobili na cenovom rozdiele. Samozrejme obeťou týchto obchodov boli obyčajní investori.

A obchodníkom sa to oplatilo, práve kvôli vysokej provízii.

Jordan Belfort sa stal populárnym a aj spomínaný článok vo Forbese o ňom skutočne vyšiel, avšak nikto ho nevolal vlk z wallstreet. Toto meno si dal sám vo svojej knihe. Vo Forbese sa skôr o ňom hovorilo ako o Robinovi Hoodovi, ktorý berie bohatým a plní si vlastné vrecká.

V najlepších časom zamestnával Stratton Oakmont cez tisíc predajcov akcií a podarilo sa im predať celkovo akcie v hodnote viac ako jedna miliarda eur aj vrátane akcií spoločnosti Steve Madden o ktorej sa hovorí aj vo filme. Spoločnosti mimochodom spravili tzv. IPO, čo je initial public offering a jedná sa o prvý predaj akcií na burze. Mimochodom Jordan, Danny Porush, ktorý bol partnerom Belforta a Steve Maden na tomto predaji samozrejme zarobili, keďže išlo o klasickú pump-dump schému. Steve Maden za podvod dostal 41 mesiacov veäzenia. Mimochodom akcie jeho spoločnosti sa predávajú v súčasnosti za 40 dolárov za kus, pri IPO bola ich začiatočná cena na 4 dolároch.

Stratton Oakmont spravil IPO aj ďalším 34 spoločnostiam. A na prelome 80. a 90. rokoch bola spoločnosť Stratton Oakmont najväčšou spoločnosťou na mimoburzovom trhu.

Samozrejme Jordan Belfort a aj obchodníci zo Stratton Oakmont boli známi svojim party životným štýlom. Drogy ako metachalón (quaaludes) a kokaín a rovnako prostitútky a alkohol boli viac menej na dennom poriadku. Rovnako aj jachta po Coco Chanel, ktorú kúpil svojej manželke Nadine, nie je vo filme fikciou. A to ani jej potopenie v júni 1996.

Koniec Stratton Oakmont

Spoločnosť od začiatku pôsobenia sledovala Národná asociácia obchodníkov s cennými papiermi. A nakoniec spoločnosti v roku 1996 aj pozastavila činnosť na jeden rok a neskôr úplne. Belforta počas jeho krátkej kariéry sledoval aj spomínaný agent FBI Gregory Coleman. Úradom pri obvinení Belforta výrazne pomohol fakt, že pral peniaze cez Švajčiarske banky.

V roku 1999 bol Belfort a Porush zatknutí a hrozilo im viac ako 20 rokov väzenia za pranie špinavých peňazí a podvody s akciami. Obom sa podarilo uzavrieť dohodu v rámci ktorej nosili obaja mikrofóny a svedčili proti ostatným kolegom a podvodníkom, ktorých poznali.

Belfort musel vrátiť 110 miliónov dolárov, čo bola polovica škody, ktorú spôsobil obetiam jeho podvodov a Porush musel vrátiť 200 miliónov. Belfort si odsedel 22 mesiacov vo väzení, ktoré úplne ako štandardné väzenie nevyzeralo a väzni v ňom mali na výber z množstva voľnočasových aktivít. Porush si odsedel 39 mesiacov.

Samotný Porush po tom čo sa dostal z väzenia pracoval vo firme, ktorá podnikala v zdravotníctve. Tu mal v rokoch 2014 opäť problémy so zákonom.

Pravý obchodník, ktorý zobchodoval aj vlastný neúspech

Jordan Belfort ako pravý obchodník svoj príbeh asi nemohol lepšie zobchodovať. Ešte vo väzení sa nechal nahovoriť na napísanie knihy, ktorú vydal v roku 2007. Jordan Belfort mal stále na krku 100 miliónov dolárov, ktoré mal zaplatiť 1513 obetiam, keďže 10 miliónov pokryl predaj jeho majetku. Pôvodne mal platiť 50% z jeho príjmu dokým nesplatí 100 miliónov dolárov, avšak do roku 2009 splatil 700-tisíc dolárov. Nakoniec sa s vládou dohodol, že nemusí platiť 50% z jeho mesačného príjmu, ale stačí minimálne 10-tisíc dolárov mesačne, kým náhradu nesplatí.

Podľa posledných známych informácií Jordan Belfort splatil len 4 milióny dolárov zo svojho 100 miliónového dlhu. A v súčasnosti si užíva celkom nadštandardný životný štýl, keďže zarába na predaji svojich kníh a na jeho motivačných prednáškach po celom svete, kde učí ľudí predávať „perá“.

Vďaka knihe si vybudoval slušnú základňu fanúšikov, ktorým nevadí, že stále dlží pár desiatok miliónov dolárov.

Dokonca v roku 2020 zažaloval produkčnú spoločnosť Red Granite, ktorá stojí za samotným filmom, pretože sa prišlo na to, že firma získala peniaze nie úplne legálnym spôsobom. Právnici spoločnosti mu len odkázali, že by to boli asi jeho prvé peniaze, ktoré by zarobil legálne.

A čo si o ňom myslieť? Z môjho pohľadu je to podvodník, ktorý ale šikovne využil chuť ľudí po bizarných životných príbehoch a doteraz z tejto popularity ťaží. Ale samozrejme obdivovať ho nebudem. Na strane druhej, Wolf of Wallstreet od Scorseseho je brilantný a videl som ho niekoľkokrát.

Návrat hore