Ako funguje trhovisko na darknete? Príbeh Silk Road

Bolo prvého októbra 2013 a len 28-ročný Ross Ulbricht sedel v mestskej knižnici v San Franciscu za svojim laptopom. Vyzeral ako ktokoľvek iný. Náhle niekto zakričal „a už toho mám dosť,“ následne vtrhlo dnu komando a odstrčilo Rossa Ulbrichta od počítača na ktorom sa nestihol odhlásiť ani ho zavrieť. Jeho dvojročný projekt sa skončil. DEA a FBI chytili zakladateľa darkwebu menom Silk Road, najväčšieho internetového trhu s drogami. V tomto videu si povieme viac o trhoviskách s nelegálnym tovarom a o tom ako kombinujú vlastnosti kryptomien a samotné kryptomeny a prvky zdieľanej ekonomiky.

To, že sa v drogovom obchode deje niečo nevídané si colníci prvý krát všimli na letisku v Chicagu, keď začali vo väčšej miere zabavovať menšie zásielky s drogami, ktoré boli očividne už pre koncových zákazníkov. Neskôr narazili colníci na internete na trhovisko s menom Silk Road prístupné cez TOR, čo je prehliadač na anonymné prehliadanie webu.

Ako funguje TOR?

Len pre informáciu, The Onion Router, teda TOR umožňuje anonymný pohyb po webe. Vyvinuli ho bývalí zamestnanci Laboratória námorného výskumu USA. Dnes ho spravujú a vyvíjajú neziskové organizácie a niektoré univerzity. Je prístupný a bezplatný pre všetkých. Zjednodušene ide o vrstvené šifrovanie, ktoré zabezpečuje anonymitu. Z toho dôvodu je cibuľa v logu.

Princípom TORu je, že umožňuje vytvoriť internet v internete. Takémuto skrytému internetu sa zvykne hovoriť Darknet, čiže temný internet. Sem patria všetky stránky, ktoré majú vytvorené servery prostredníctvom TORu a doménu .onion. Takto vytvorený  server nie je možné identifikovať a nedá sa zistiť ani jeho poloha. Pomocou prehliadača TOR sa dokážete na tieto stránky dostať, pričom samozrejme vaša poloha a identita ostanú utajené. Problémom pri tomto prehliadači, aj keď vyzerá ako každý iný prehliadač je to, že nemá Google, a teda neviete v ňom vyhľadávať. To znamená, že musíte mať konkrétny odkaz, aby ste sa na nejakú stránku dostali.

Dôležité je upozorniť, že TOR sa nevyužíva len na prístup k stránkam, kde si kúpite drogy, zbrane či niečo horšie. Využívajú ho aj bežní ľudia, ktorí za sebou nechcú zanechať stopu, rovnako novinári či aktivisti z diktátorských režimov.

Silk Road sa stal skoro populárnym

„Natrafil som na stránku s názvom Silk Road. Je to služba ukrytá na anonymizačnej sieti TOR a píše sa na nej, že umožňuje kúpiť a predať hocičo online a anononymne, dajte vedieť čo si o tom myslíte.“

Príspevok na fóre Shroomery.org bol publikovaný 28. januára 2011 od používateľa s nickom Altoid. Takéto príspevky sa vyskytli aj na iných fórach. Do troch týždňov mal Silk Road 151 používateľov, 38 položiek na predaj a 28 úspešných obchodov. Veľmi zjednodušene, bol to ebay darknetu, kde ste väčšinou nakúpili nelegálne tovary, avšak nie všetky. Samozrejme najpopulárnejšie boli ľahké drogy. Neskôr v lete 2011 už mal viac ako 10-tisíc registrovaných používateľov aj vďaka novinovým článkom. Samozrejme v tomto čase si ho všimli aj spomínaní colníci a FBI či DEA.

ekonomia ludskou recou

Kvôli náporu nových užívateľov Silk Road na chvíľu skolaboval, ale vrátil sa silnejší. Zaviedlo sa dynamické oceňovanie predávaných vecí, aby sa tak zjednodušilo obchodovanie s bitcoinom, ktorého cena bola ako na hojdačke. Rovnako sa bolo možné poistiť sa voči jeho výkyvov, čo sa nazýva hedging.

Silk Road začal zamestnávať prvých ľudí. Na bitcoinové fórum Bitcointalk pribudol inzerát, na vedúceho vývojára, ktorý bude dostávať mzdu v bitcoinoch a získa podiel v spoločnosti. Pod inzerát sa podpísal už spomínaný Altoid. Podobným míľnikom bolo, keď administrátor oznámil, že bude vystupovať pod prezývkou Dear Pirate Roberts (DPR).

Ziskový, avšak vysoko rizikový biznis

Biznis so Silk Roadom bol síce vysoko rizikový, ale aj vysoko ziskový. Údajne v najlepších časoch sa spravili mesačne na Silk Roade obchody v objeme miliónov dolárov, pričom časť z nich išla majiteľovi v podobe poplatkov. Údajne za dva roky činnosti prešlo cez Silk Road 10 miliónov bitcoinov (samozrejme niektoré sa minuli viackrát). Za celú históriu malo svoju ponuku na stránke viac ako 380 obchodníkov, prebehlo viac ako 1,2 milióna transakcií a niečo na trhu nakúpilo viac ako 146 tisíc zákazníkov.

Silk Road sice bol anarchiou, avšak riadenou. Na trhovisku sa nepredávala detská pornografia, kreditné  karty ani zbrane či jedy. A ako vlastne mohli obchodníci na Silk Roade nerušene fungovať? Komunikácia fungovala na podobnom princípe ako funguje bitcoin, čiže cez asymetrické šifrovanie, jeho vysvetlenie si necháme na ďalšie video o kryptomenách. Samozrejme výsledkom takéhoto šifrovanie je, že ostávate v anonymite a rovnako, že ten s ktorým komunikujete sa nevydáva za niekoho iného. Ďalším dôležitým prvkom bola reputácia, ktorej pointa bola rovnaká ako na Aibnb či Ubery.

Samozrejme boli ste vo výhode vtedy, keď ste mali veľa pozitívnych hodnotení. Mali ste viac objednávok alebo ste si mohli kúpiť viac vecí či pýtať si viac za daný tovar. Keď užívateľ na Silk Roade začínal, tak nemohol nakupovať veľké množstvá drog, ale musel začať v malom a získať dôveru predajcov. Na Silk Roade napríklad pri predajcoch bola potrebná licencia, čo prinášalo zdroje samotným správcom a rovnako odrádzalo predajcov od podvádzania, keďže sa im prvé podvody až do zhoršenia reputácie nemuseli za cenu licencie oplatiť.

Samozrejme niektorí aj dlhodobí dobrí obchodníci nakoniec podvádzali, nechali si vyplatiť objednávky a zmizli. Proti tomuto sa bojovalo prostredníctvom escrow systému, ktorý je doménou kryptomien. V preklade, to bola zábezpeka u tretej osoby. V zásade medzi predávajúcim a kupujúcim fungoval tzv. medziúčet, kam kupujúci poslal bitcoiny. Tieto sa tu zamkli. V prípade, že predávajúci poslal tovar a kupujúci ho dostal a potvrdil prijatie objednávky, tak prostriedky sa predávajúcemu uvoľnili. Silk Road si samozrejme za túto službu účtoval % z objednávky. V prípade, že vznikli problémy, tak rozhodovala tretia strana, v tomto prípade administrátor, ktorá strana má v spore pravdu.

Aj samotní administrátori niekedy podvádzali web zavreli a utiekli s bitcoinami uloženými na účtoch obchodníkov. Podľa Europolu zo sledovaných 89 kryptotrhov skončilo podvodom 31 a 24 trhov skončilo čestne. Umožnili obchodníkom zobrať si prostriedky a následne svoj biznis ukončiť. Niektoré ukončila polícia či hacker, keď boli slabo nakódované. Napriek tomu, niektoré fungujú aj dlhšie ako 6 rokov.

Stačila jedna chyba

Trhy ako Silk Road sa v podstate predbiehajú v inováciach, ako čo najviac ostať v anonymite, keďže problém je väčšinou medzi počítačom a stoličkou. A snažia sa tak ukryť čo najviac seba aj používateľov. Skrátka napriek veľkej snahe policajtov a protidrogových jednotiek, je to nikdy nekončiaci boj.

Silk Road po dvoch rokoch fungovania skončil. Policajti pristihli Rossa Ulbrichta prihláseného na stránke Silk Roadu pod menom Dear Pirate Roberts (DPR). Ulbricht bol obžalovaný z predaja a pašovania drog, prania špinavých peňazí a za hackerskú činnosť. Ross za svoje činy dostal dvakrát doživotie a 40 rokov väzenia a pokutu 183 miliónov eur. Možno sa pýtate, kde sa stala chyba veď používal anonymný TOR a anonymný Bitcoin. Samozrejme chybu spravil on sám.

V prvej polovici videa som spomínal ako sa hľadal vývojár pre Silk Road. Ross Ulbricht sa pod inzerát podpísal vlastnou mailovou adresou rossulbricht@gmail.com.

Paradoxom je, že síce Ross Ulbrich bol prakticky milionár, keďže za dva roky fungovania Silk Roadu si slušne zarobil. Odhaduje sa, že v čase zatknutia mal zisk ako správca 79 miliónov dolárov. Avšak  paradoxne žil ako obyčajný človek. Býval v zdieľanom byte mal africký bubon Djembe a svoj notebook. Okrem toho nič iné nevlastnil a jeho spolubývajúci o jeho dvojitom živote nič nevedeli.

Prečo to teda Ross Ulbricht robil? Keď si peniaze ani neužíval? No z princípu. Ross Ulbricht bol libertarián a s týmto presvedčením chcel mať vlastný startup, ktorý poskytne ľuďom skutočnú slobodu mimo dosahu silových zložiek vlády. Na svojom linkedine písal: Vytváram ekonomickú simuláciu, aby ľudia mali skúsenosť z prvej ruky, aké to je fungovať vo svete bez systematického používania sily vlády.

Existujú dnes podobné trhy ako Silkroad? Samozrejme. Boj s takýmto typom trhov je nekonečný, keďže vždy sa nájde niekto kto ich založí a vylepší ich ochranu a fungovanie.

Zdroje

  • článok od Jozefa tu
  • Robova kniha, ktorú si môžete kúpiť tu
Návrat hore